Министарство заштите животне средине под Вучићевом Иреном Вујовић (праунука партизана Саве Ковачевића), пребацило је из буџета Србије чак 2,6 милиона евра на рачун приватне фирме Tcom, на име надоградње извесног система gReact.
Иако је званично прављен само за Министарство заштите животне средине да би се оправдала милионска пљачка буџета, власништво над овим системом ипак остаје у рукама Tcom-а тако да могу даље да га продају, ако пожеле да опет преко њега из буџета Србије извуку милионе евра.
Систем служи да би грађани пријавили силне еколошке проблеме широм Србије, поред тога, Министарство набавља нову опрему и надограђује софтвер.
Подсетимо, БИРН и ЦИНС већ су писали да је скупоцена набавка gReact система дошла само три године након пређашњег система пријављивања еколошких проблема, такође прескупо плаћеног из буџета Србије.
Данашња мобилна апликација gReact служи и за промоцију активности министарке Ирене Вујовић, а последња вест – да је министарка приликом чишћења савског приобаља рекла да је важно да свакодневно бринемо о нашим природним ресурсима, датира од 1. јуна ове године.
Друга могућност да грађани пријаве еколошки проблем, осим ове прескупе мобилне апликације (коју је скинуло свега око хиљаду корисника), јесте да то ураде путем портала. Међутим, портал није могао да се нађе на Гугл претрази, а банер који води до њега се на сајту Министарства појавио након више од три месеца од активирања система.
Посао надоградње истог система је, као једином понуђачу, крајем јуна по други пут припао београдској фирми Тcom. Иако је Министарство платило овај систем, ауторска и имовинска права остала су у рукама ове приватне фирме.
Иако се у правно уређеним државама то зове пљачка буџета и многи су због тога завршили у затвору, наше режимско правосуђе још од Тита пребацивање новца из буџета државе или државне фирме у приватне џепове води као „погрешну пословну процену“ одговорног лица и третирају као економски прекршај.