Блиским истоком се шири тропска болест Лаишманијаза, која доводи до труљења делова људског тела. Болест се шири уједом песчане муве, инсекта много мањег од комарца.
Кожно обољење Лаишманијазу узрокује паразит који улази у крвоток. Болест доводи до ужасних отворених рана, распадања слојева коже и меких ткива, пише „Индепендент“.
Лаишманијаза је вековима ендемска болест у Сирији. Некада је била позната под називом „Зло Алепа“. Међутим, након избијања грађанског рата и мигрантских криза, избила је епидемија овог заборављеног оболења, преносе медији.
Истраживање објављено у научном часопису ПЛОС је показало да су стотине хиљада људи тренутно заражени овом болешћу. Највећи број потврђене дијагнозе Лаишманијазе је код људи који бораве у мигрантским камповима или су заробљени у ратним зонама. Истраживање је показало да има више десетина хиљада дијагностикованих пацијената и широм Либије и Јемена.
„Видели смо велики број заражених у ратним зонама и морамо хитно да их изолујемо како се не би поновила ситуација коју смо имали са Еболом у западној Африци пре две године“, рекао је Питер Хотез, декан америчке Националне школе за тропску медицину и главни истраживач часописа ПЛОС.
Сиријски здравствени систем је уништен ратом. Пацијенти су приморани да путују и по 100 километара до најближе болнице, које су половично оспособљене, преноси Индепендент.
Суседне земље,које су примиле милионе избеглица, су потврдиле епидемију Лаишманијазе. У Либану је у предходних 12 година забележено 6 случајева овог обољења. Сада је пријављен 1.033 случај Лаишманијазе. Више стотина пацијенатра са овом дијагнозом се тренутно налазе и у Турској и Јордану.
Према медицинским стручњацима, ситуација у источној Либији је критична са повећањем броја оболелих. У Јемену, око 10.000 нових случајева се пријављује сваке године. Стручњаци упозоравају да се болест шири и по проју оболелих и по територијама које први пут бележе ову дијагнозу.
Др Валед Ал-Салем из Ливерпула, изјавио је за МаилОнлине да се болест проширила и на Ирак, Либан, Турску, а с доласком миграната чак и на државе јужне Европе.
Доктор Валид је упозорио да се болест шири „уједом пешчаног инсекта, који је много мањи од комарца, а да инфекција показује симптоме од два до шест месеци након уједа“.
СЗО је саопштио да је Лаишманијаза спада у „занемарне“ тропске болести. Пре рата је држана под контролом сузбијањем пешчаних инсеката али да је од почетка рата потпуно запостављена, при чему су ратни услови идеални за ширење ове болести.
Танјуг
фото: pzimedia.com