13.11.2012. –
Ових дана ЕУ, може се рећи, прекрио је нови талас финансијских страсти. После састанка министара финансија земаља зоне евра у Бриселу, који још увек није решио питање о издвајању нове транше помоћи Грчкој, шефови финансијских ресора ЕУ окупили су се већ у пуном саставу.
Буџетске дискусије представника свих 27 земаља чланица ЕУ започеле су прошлог петка, 9. новембра. Између осталог треба прецизирати да оне у ствари нису ни започеле. Осам сати су се водили спорови о додатном попуњавању буџетског новчаника за 2012. годину са још 9,5 милијарди евра, неопходних за завршетак усаглашених раније образовних, инфраструктурних и других пројеката. Ипак оних који желе да плате рачуне које је Бриселу прек крај године упутио низ земаља, за сада нема. На крају, како је саопштио еворпски комесар за питања буџета Јануш Левандовски, преговори су били одложени због немогућности даљег напретка за среду.
Као јединствени фронт су иступили његови основни донатори – Немачка, Француска, Велика Британија, Аустрија, Холандија и скандинавске земље које су позвале колеге да живе према средствима. Оне су такође изразиле категорично неслагање и са предлогом Европске комисије да се увећа буџет за наредну годину за 6,8%. Највише на шта су сагласни донатори су будући трошкови у висини од највише 132 милијарде евра и никакво попуњавање актуалног буџета.
Сада према постојећем ставу, ако у току наредне три недеље поводом буџета за наредну годину не буде постигнут компромис, Европска комисија ће морати да ревидира пројекат и да га представи поново. По мишљењу експерата, у контексту актуалних неслагања под претњом може да се нађе и нацрт буџета за 2014-2020. годину, који ће се разматрати на специјалном самиту ЕУ 22-23. новембра. Како је приметио сам европски комесар Левандовски, „стари вукови“ у ЕУ схватају да неуспех преговора, чак њихово одлагање, у суштини представља драму европског јединства. У медијима се већ појавила публикација под насловом Буџет на ивици краха или Време катастрофално измиче.
Наталија Кондратјева, шеф Центра за економску интеграцију руског Европског института у принципу није склона драматизацији ситуације.
– Ништа натрпиродно у данашњим буџетским лицитацијама не постоји. А што се тиче европског јединства, такође нема никакве трагедије. Европска комисија усијава страсти сваки пут како би имала могућност да извуче из буџета више новца за спровођење регионалне политике. Сада ће се средства издвајати не само тако, већ за реализацију програма који одговарају концепцији стабилног развоја ЕУ.
У сваком случају, по саопштењима медија, фармери Литваније, Летоније и Естоније су објавили да ће извести „тракторски марш“ на Брисел. Циљ је протест против дискриминационог финасирања пољопривреде у балтичким земљама, како они то виде. Да ли ће „тракторски“ аргумент помоћи у буџетском спору? И неће ли се појавити други слични томе?