„Суфицит буџета“, о коме мандатар за састав нове владе Александар Вучић ових дана прича, постоји још једино у његовој суманутој машти. Јер, чињенице неумољово говоре: за само три и по године, напредњаци су успели Србију да задуже за око 10 милијарди евра! А за само месец дана, у јулу ове године, повећали су задужење државе за нових око 33 милијарде динара! Уз то долази и ново задуживање у еврима. Тако је опште сиромаштво постало видљиво на сваком кораку, а државни буџет и даље опстаје само уз помоћ нових задуживања. Истовремено, Влада у техничком мандату понудила је на продају обвезнице укупне вредности од преко милијарду евра, са роком доспећа који вишеструко надмашује и мандат нове Владе, чије је формирање у том тренутку још увек било неизвесно.
Мандатар за састав нове владе Александар Вучић објавио је 1. августа 2016. на конференцији за медије информацију како је српски буџет, наводно, у суфициту од 22 милијарде динара! Овај надреални „плус“, тврди Вођа, настао је за првих седам месеци ове године иако је са Међународним монетарним фондом био договорен дефицит за исти период у висини од око 73 милијарди динара.
Да је ова вест тачна било би то дивно за овај напаћени народ, али је то још једна од лажи и манипулација актуелне власти.
Наиме, иста Влада на челу са Александром Вучићем је 18. јула 2016. доставила народним посланицима у Скупштини Србије „Извештај о извршењу буџета Републике Србије за период од 1. јануара до 30. јуна 2016. године“ у коме је наведено да је фискални дефицит за првих шест месеци ове године био 3.871.856.916 динара. Како је за само месец дана од минуса од скоро четири милијарде настао плус од 22 милијарде?
Ова власт је до саада више пута прибегавала трику објављивања некомплетних података, када је председник Владе изјављивао да постоји суфицит у буџету, тако што је показивао податке о стању пре редовних исплата које се врше сваког првог радног дана у месецу. И овог пута је приказано стање од пре подне 1. августа, а већ у време када је мандатар за састав нове Владе на конференцији за штампу у послеподневним сатима истог дана махао папирима са наводним суфицитом, буџетски рачуни су опет били у дбелом минусу.
Да је српски буџет заиста у плусу, не би било потребе за новим задуживањем. Међутим, по најавама Министарства финансија, Управе за јавни дуг већ за 11. август, дан када Вучић треба да по ранијим најавама обелодани састав нове Владе, планирана је аукцијска продаја државних обвезница у вредности од 20 милијарди динара. Ова продаја би била непотребна када би буџет стварно био у реалном суфициту од 22 милијарде динара уз могућност, како је Вучић најавио, да се он до краја августа повећа на 25 милијарди динара. Ради се, очигледно, о виртуелном суфициту, насталом обичним књиговодственим махинацијама.
И у току јула месеца, држава се немилосрдно задуживала и то не краткорочно, већ на дуже стазе, што показује да продаја обвезница није уследила да би се премостио привремени недостатак средстава на рачуну.
Дана 19. јула одржана је аукцијска продаја државних обвезница на којој су продати папири у номиналној вредности од 28.323.420.000 динара са роком доспећа 21. јула 2023. године (84 месеца). Дана 27. јула такође су на аукцији продате обвезнице у номиналној вредности од 4.906.720.000 динара са роком доспећа од годину дана. Само у динарима држава је у јулу повећала своје задужење за око 33 милијарде динара. Уз то долази и ново задуживање у еврима.
Дана 28. јула Управа за јавни дуг је продала државне обвезнице деноминоване у еврима у вредности од 22.962.284,69 евра. Рок доспећа ових обвезница је 1. август 2018. године.
У поменутом „Извештају“ од 18. јула наводи се још један податак који оштро демантује мандатара и његову еуфоричну изјаву о одличним успесима фискалне политике. Насупрот његовој тврдњи како је наплата државних потраживања (порези, акцизе, царине и слично) изузетно успешна, у „Извештају“ пише да су приходи и примања реализовани са стопом успешности од само 49,9 одсто. Расходи су реализовани са још нижом стопом успешности – само 44,3 одсто!
Ово је још један показатељ да Влада новац штеди тако што не плаћа своје дугове, посебно оне према сопственим грађанима.
Потраживања страних и домаћих банака, са друге стране, редовно се сервисирају, јер би иначе држава отишла у банкрот. Тако долазимо у ситуацију да се штеди на сиромашним пензионерима, радницима и социјалним давањима, да би се уредно плаћало богатим банкама.
И, ако погледамо стопу реализације јулских аукција, видимо да инвеститори немају никакво поверење у Србију и њену платежну способност под овом влашћу.
Најнижи проценат реализације био је код обвезница продатих 19. јула. Понуда је била у номиналној вредности од 110 милијарди динара, а продато је за 28.323.420.000 динара, односно само 25,76 одсто. Динарска аукција од 27. јула била је доста успешнија и стопа реализације износила је тада 49,07 одсто, док је од свих понуђених обвезница деноминованих у еврима 28. јула продато 46,01 одсто.
Очигледно се напредњачка власт и даље убрзано задужује, јер једино још на тај начин може да обезбеди функционисање државе коју воде Вођини лаици-идиоти.
Од 31. децембра 2008, када је јавни дуг био на најнижем нивоу од 8,781 милијарди евра, он је непрестано растао да би од доласка коалиције СНС-СПС на власт буквално неконтролисано експлодирао. На дан 31. децембра 2012. јавни дуг је износио 17,717 милијарди евра, на крају 2013. нарастао је на 20,141 милијарду, 2014. је износио 22,762 милијарде, а 31. децембра 2015. достигао је 24,810 милијарде евра. За три и по године напредњаци су успели Србију да задуже за око 10 милијарди евра!
Игор Милановић, Таблоид