Бугари су међу житељима Европе најмање задовољни квалитетом живота а иза њих су грађани Србије, показује извештај Европског завода за статистику, Евростата.
Истраживање је обухватило 32 земље и први пут је поред објективних индикатора укључило и личне ставове грађана.
У анализи осам фактора који утичу на квалитет живота, Евростат наводи да су Срби, најмање задовољни финансијском ситуацијом, коју су оценили са 4,0 поена на скали од нула до 10, при чему нула значи апсолутно незадовољство, а 10 потпуно задовољство.
Поред тога грађани Србије су незадовољни и животним окружењем (5,0 поена), док је укупно задовољство квалитетом живота оцењено са 4,9 поена, за једно место испред Бугара чија је оцена најнижа, 4,8 поена.
“Циљ је да се фокусирамо на факторе који могу да утичу на квалитет живота, од нивоа образовања, активности и здравља породице до финансијске ситуације”, рекао је генерални директор Евростата, Валтер Радермахер.
Укупан квалитет живота највише је оцењен у Данској, Финској, Шведској, Швајцарској и на Исланду (по 8,0 поена).
Анкета коју је спровео Евростат показала је да су грађани ЕУ старији од 16 година најзадовољнији личним односима са другим људима, са просеком од 7,5 поена.
Задовољство личним односима на врху је лествице међу готово свим чланицама ЕУ, са изузетком Белгије и Финске, где су људи задовољнији условима становања, Бугарске, где је веће задовољство условима становања, послом и временом провреденим на путу до посла), и Шведској, где су људи најзадовољнији зеленим и површинама за рекреацију.
На другој страни, становници ЕУ су такође најнезадовољнији финансијском ситуацијом (6,0 поена) и слободним временом (6,7 поена).
У задовољству финансијском ситуацијом забележене су највеће разлике међу земљама, у распону од 3,9 поена, и то између најзадовољнијих Данаца и Швеђана (по 7,6 поена) и незадовољних Бугара (3,7 поена).
Танјуг