Испред зграда Владе и Народног собрања у Софији, али и у још неким бугарским градовима јуче су одржани протести против поскупљења електричне енергије за индустрију од 1. августа. Први пут су заједно протестовали синдикати и организације послодаваца. По њиховом мишљењу, поскупљење ће довести до затварања радних места и губитака за привреду.
Представници удружења послодаваца и синдиката протестовали су у среду широм Бугарске због најављеног поскупљења електричне енергије од 1. августа, известили су јуче бугарски медији. Бугарска Регулаторна комисија за енергетику и водопривреду (КЕВР) одобрила је поскупљење електричне енергије за индустријске потрошаче и до 20 одсто од 1. августа у настојању да смањи огромне дефиците у неефикасним енергетском сектору.
Неколико стотина бугарских компанија је, уз подршку синдиката, организовали у среду протесте у Софији али и у Бургасу, местима Русе, Добрича, у Шумену, Попову, Разграду, Пловдиву и Старој Загори. Протесте су организовали Бугарска асоцијација индустријског капитала (БИЦА), Конфедерација послодаваца и индустријалиста у Бугарској (ЦЕИБГ), Бугарско индустријско удружење (БИА) и бугарска привредна комора, а подржали су их Конфедерација независних синдиката и конфедерација радника Подкрепа, јавља новините.цом.
Послодавци истичу да цена електричне енергије не би требала да се повећа све док се трговина струјом не буде обављала на тржишним принципима и док Бугарска енергетска берза не почне да ради. Они сматрају да цене струје не би требало повећавати до краја 2015. године, до када треба да буду спроведена и реформе енергетског сектора. Они страхују да би повећање компоненте цене електричне енергије коју зову “обавеза према друштву” могла утицати на раст цене струје за привреду од чак 20 одсто. Ово би учинило производњу скупљом, а производе неконкурентнима на међународном тржишту због чега би биле смањене плате и отпуштени радници, а изазвало би и талас банкрота у привреди.
Протестанти су тражили смену председника комисије за регулацију енергије и воде (КЕВР) Ивана Иванова, који је недавно изјавио да нема могућности да се одложи поскупљење електричне енергије.Послодавци су, такође, позвали и да се стане на крај крађама електричне енергије и затварање нелегалних електрана на обновљиве изворе енергије, како би се на тај начин, уместо поскупљењима смањио енергетски дефицит. Они, такође, тврде да не треба да плаћају за оно што се зове неефикасна потрошња и неспособни менаџмент у енергетском сектору.
Иначе бугарски енергетски сектор је, према писању Ројтерса у последњих пет година накупио 2,28 милијарди евра дуга, а недавна одлука бугарске Скупштине да уведе таксу од пет одсто на приходе произвођача и увозника електричне енергије разбеснела је и трговце струјом и синдикате.
Влада десног центра Бугарске, која је дошла на власт у октобру, такође се противи плановима регулатора.
Премијер Бојко Борисов јуче је изјавио да очекује да Регулаторна комисија за енергетику и водопривреду добро израчуна цену електричне енергије и за индустрију и за домаћинства. Борисов је рекао да ће прихватити одлуку комисије, ма каква она била.
„Пасиве Националне електричне компаније износе 1,9 милијарди евра и тај новац треба да платимо ми – држава, грађани,“ казао је бугарски премијер.
Регулатор, који је већ одложила поскупљење од једног месеца након протеста из пословања, каже да нема више правни основ да одложи одлуку.
Трошкови електричне енергије су политички осетљиво питање у најсиромасније земље Европске уније, где је у протестима због високих рачуна 2013. године већ била пала влада премијера Бојка Борисова.
Регулатор, иначе, планира само незнатно поскупљење електричне енергије за домаћинства од 2 % од 1.августа, али је рекао да индустрија треба да плати због надокнада за скупе обновљиве изворе енергије и дугорочних уговора са америчким термоелектранама.
“Не треба да дозволимо да се то догоди, јер су нове цене значе мање запослених, ниже плате и више сиве економије,” рекао је Светослав Глосов, председник бугарског грађевинског већа пред око 2.000 демонстраната, који су се окупили испред парламента.
Испред парламента у главном граду дошло јуче и до сукоба полиције с демеонстранрима у којима је ухапшено око стотину људи.
“Нећемо више да плаћамо крађе елекричне енергије”, стајало је на транспарентима које су носили демонстранти.
Крађе струје су, иначе, у овој земљи веома раширене.
Милан Лазаревић, Милош Обрадовић
Балкан магазин