КРАЉЕВО – Осим проблема с фенолом и тешким металима који су протеклих деценија пловећи Ибром из термоелектрана у Облићу и „Трепче“ на Космету често знали да у Краљеву и околини изазову еколошке инциденте, Краљевчани се готово сваке године, у време набујалих река, сусрећу сановом, потенцијалном еколошком невољом.
Због високог водостаја услед обилнијих падавина и топљења снега на оближњим планинама, снажна и брза матица Ибра буквално ваља дрвље и камење, (до)носећи понајвише са Космета, Санџака, али и Црне Горе, као и најмање стотинак дивљих депонија у свом и приобаљу својих притока – гомиле смећа. Протичући кроз Краљево, Ибар ових дана буквално подсећа на пловећу депонију, а обала уз шеталиште у центру града затрпана је ђубретом.
– Сам Ибар, али и оно што плови по њему заправо је наша слика и прилика. Ту реку, која представља право природно благо, морамо да сачувамо, али је то веома тешко јер је овде у питању не само регионални, већ и прекогранични проблем. Надлежни органи, првенствено инспекције, морали би озбиљније да се позабаве овим проблемом и драстичније кажњавају загађиваче – каже Мирослав Павловић из овдашњег Еколошког покрета „Ибар“.
Ако ништа друго, Краљевчани бар не морају да страхују за воду коју пију, јер је она према хемијским и биолошким анализама Завода за јавно здравље – потпуно исправна за употребу.
Новости.рс