Он, међутим, није прецизирао рок у коме се то може догодити
Нагел је оценио да “иако употреба јуана на међународном нивоу још не одражава праву економску моћ Кине, имајући у виду све већи конвертибални потенцијал те новчане једнице, може се рећи да ће она у будућности постати једна од светских резервих валута.”
Према подацима Европске централне банке (ЕЦБ) у периоду од 2010. до 2012. вредност спољнотрговинских робних трансакција Кине, обрачунатих у јуанима, увећана је практично од нултог нивоа до десет одсто, без обзира што у целом свету удео послова закључених у кинеској валути не премашује један проценат.
Кина, како се истиче у извештају америчке агенције Блумберг, форсирано уводи властиту валуту у међународни промет од 2009.
Протеклог месеца Пекинг је закључио са Банком Енглеске (БоЕ) споразум о своп трговини (терминска куповина или продаја девиза по унапред договорној цени), у вредности 200 милијарди јуана, или прерачунато око 32,6 милијарди долара.
ЕЦБ, чије се оперативно седиште налази у Франкфурту на Мајни, намерава такође да закључи сличан посао са Кином, али би вредност тог аранжмана требало да буде већа од 128 милијарди долара, што за четири пута премашје већ постигнути споразум са БоЕ.
Нагел је рекао да Бундесбанка подржава кораке кинеске владе усмерене на слободан проток капитала јер то, између осталог, подстиче раст привредне сарадње између Немачке и Кине.
“Висок ниво економске сарадње између две земље указује на неопходност активније трговине кинеском валутом и Немачка у томе може наступити у улози европског центра”, закључио је Нагел.
Кина је, иначе, трећи по величини трговински партнер Немачке, а вредност извоза водеће европске економије на тржиште најмногољудније земље света ове године требало би да се увећа за пет одсто, на рекордних 70 милијарди долара.
То без веееееееликог рата – НЕ МЕРЕ !