ПОЖЕГА – Пропадање некадашњих земљорадничких задруга које су поред комибината „Будимка“ биле носиоци развоја пожешких села, највећа су штета за сељаке и државу. У њима је продавано све, од лековитог биља, шумских плодова, воћа, ракије, крупне и ситне стоке, па до брезових метли које су продаване комуналцима у страним земљама. То време живи само у сећањима. Једна за другом гасиле су се задруге, а још горе – и читава сеоска домаћинства. Преживела је једино „Благаја“.
– У пожешкој општини било је неколико великих задруга које су се спајале са „Будимком“ или самостално излазиле на тржиште. За робу се добијао готов новац, механизација, грађевински и репроматеријал, повољни кредити…
Кад је почела примена закона о враћању одузете земље, нестале су велике економије, оронули пословни објекти, фарме за стоку зарасле у коров, механизација нестала. Није чудо што је пољопривреда сад дошла у велику кризу – сведочи Милан Диковић, дугогодишњи директор Земљорадничке задруге „Благаја“ из села Рупељева, једина у пожешком крају која је преживела и одржава традицију задругарства.
Све је остало исто. Променила се само адреса. Из Рупељева је пословни простор премештен у Пожегу, а дугогодишњи директор Диковић је директорску фотељу у којој је провео много година, уступио млађем стручњаку Жељку Аџићу. „Благаја“ је прва у ужичком крају обезбедила пласман органске хране преко границе.
ПОЉОПРИВРЕДНА ШКОЛА
ПОШТО Пожега има једну од најбољих пољопривредних школа у Србији, Аџић није пропустио прилику да то помене страним партнерима. Одмах су се заинтересовали да у Пољопривредној школи „Љубо Мићић“ и другим сличним у Србији школују око 200 ђака на смеру органске производње. Већ у септембру странци ће обезбедити новац за школовање ученика, а потом и шестомесечну праксу на фармама у Холанидији.
– Уговорили смо извоз 500 тона паприке, 500 тона парадајза и бундеве на тржишта Аустрије, Немачке и Холандије. Цена ће бити око евро по килограму, а надамо се да ће наши повртари добити и стимуланс из државне касе. Села око Мораве, Ђетиње, Лужнице, Скрапежа имају одличне повртаре а да бисмо осигурали уговорене количине обишли смо и друге крајеве Србије и Црне Горе по извозном послу – каже директор Жељко Аџић.
НАСТАВИЛИ ТРАДИЦИЈУ
КАО у стара времена, Задруга „Благаја“ од сељака и даље откупљује малину, купину, кромпир, ракију, млеко, ситну и крупну стоку. Има хладњачу капацитета 400 тона и простор од 3.000 квадратних метара, па планира и рад са лековитим биљем. Новост ће бити то што ће из Холандије стизати половна пољопривредна и грађевинска механизација коју ће задругари моћи да плаћају предатом робом.
Новости