Србија

Бундева добила “визу“

ПОЖЕГА – Пропадање некадашњих земљорадничких задруга које су поред комибината „Будимка“ биле носиоци развоја пожешких села, највећа су штета за сељаке и државу. У њима је продавано све, од лековитог биља, шумских плодова, воћа, ракије, крупне и ситне стоке, па до брезових метли које су продаване комуналцима у страним земљама. То време живи само у сећањима. Једна за другом гасиле су се задруге, а још горе – и читава сеоска домаћинства. Преживела је једино „Благаја“.

– У пожешкој општини било је неколико великих задруга које су се спајале са „Будимком“ или самостално излазиле на тржиште. За робу се добијао готов новац, механизација, грађевински и репроматеријал, повољни кредити…

Кад је почела примена закона о враћању одузете земље, нестале су велике економије, оронули пословни објекти, фарме за стоку зарасле у коров, механизација нестала. Није чудо што је пољопривреда сад дошла у велику кризу – сведочи Милан Диковић, дугогодишњи директор Земљорадничке задруге „Благаја“ из села Рупељева, једина у пожешком крају која је преживела и одржава традицију задругарства.

Све је остало исто. Променила се само адреса. Из Рупељева је пословни простор премештен у Пожегу, а дугогодишњи директор Диковић је директорску фотељу у којој је провео много година, уступио млађем стручњаку Жељку Аџићу. „Благаја“ је прва у ужичком крају обезбедила пласман органске хране преко границе.

ПОЉОПРИВРЕДНА ШКОЛА 

ПОШТО Пожега има једну од најбољих пољопривредних школа у Србији, Аџић није пропустио прилику да то помене страним партнерима. Одмах су се заинтересовали да у Пољопривредној школи „Љубо Мићић“ и другим сличним у Србији школују око 200 ђака на смеру органске производње. Већ у септембру странци ће обезбедити новац за школовање ученика, а потом и шестомесечну праксу на фармама у Холанидији.

– Уговорили смо извоз 500 тона паприке, 500 тона парадајза и бундеве на тржишта Аустрије, Немачке и Холандије. Цена ће бити око евро по килограму, а надамо се да ће наши повртари добити и стимуланс из државне касе. Села око Мораве, Ђетиње, Лужнице, Скрапежа имају одличне повртаре а да бисмо осигурали уговорене количине обишли смо и друге крајеве Србије и Црне Горе по извозном послу – каже директор Жељко Аџић.

НАСТАВИЛИ ТРАДИЦИЈУ

КАО у стара времена, Задруга „Благаја“ од сељака и даље откупљује малину, купину, кромпир, ракију, млеко, ситну и крупну стоку. Има хладњачу капацитета 400 тона и простор од 3.000 квадратних метара, па планира и рад са лековитим биљем. Новост ће бити то што ће из Холандије стизати половна пољопривредна и грађевинска механизација коју ће задругари моћи да плаћају предатом робом.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!