Чувени амерички геополитичар и јастреб Збигнев Бжезински је неочекивано посумњао у своје животно дело – успостављање светске хегемоније САД.
Према речима Бжезинског, диминирање Америке, које је трајало после завршетка хладног рата 13 година, остало је у прошлости, те, изгледа, неће бити обновљено у огледној будућности.
Светско доминирање САД је пропало из два основна разлога, – испричао је Гласу Русије заменик директора за истраживања Савета за спољну и одбрамбену политику Дмитриј Суслов. Прво, опширна прерасподела политичког, економског и војног утицаја у свету, која је почела због динамичног успона нових центара силе и обнављања старих.
Друго, главни је узрок тај, што су САД учиниле гомилу грешака. Оне су покушале да трансформишу мекану хегемонију из времена Клинтона у сурову хегемонију. Међутим, тиме су оне само убрзале пропаст хегемоније, нису решили задатке, које је поставила администрација Буша, изазвале протест од стране многих центара силе у свету, расположили против себе већи део човечанства и тиме поткопли своје положаје у свету. Иначе, пропаст америчке хегемоние је настала крајем председништва Буша-млађег.
Америчко доминирање је увек било под знаком питања, многе земље или групе су изазивале САД током послератних деценија, – подсећа заменик директора Института САД и Канаде Валериј Гарбузов. Данашњи амерички председник Барак Обама је признао постојање мултиполарног света, неопходност узимања у обзир интереса других играча светске политике. То сведочи да су САД свесне промена у свету. Међутим, преурањено је говорити о пропасти америчког лидерства.
Постоји један фундаментални чинилац, који у знатној мери нивелира напоре САД да задрже лидерске положаје. То је, према мишлењу Дмитрија Суслова, светска дифузија силе. У условима глобализације сила се расподељује међу многим играчима, који имају државну и недржавну припадност. Рецимо, терористичке организацие су стекле могућности силе, које су историјски биле својствене само државама. Тиме се међународна средина мења у таковој мери да је немогуће чак у принципу говорити о хегемонији једне, а чак и неколико земаља. Арапско пролеће је демонстрирало границе спољнополитичког утицаја САД, као и то да Вашингтон није више способан да моделира догађаје у свету онако, како би хтео.
Глас Русије
amerika ta najmračnija tvorevina današnjice će nestat samo ako se konflikti izmedju država budu rješavali političkim putem ,a ne ratom.
Свеједно шта прича. Његова књига "Глобал 2000" , написана средином шездесетих, се успешно спроводи у дело. Реч је о пројекту депопулације света и о "златној милијарди". Иначе у поменутом (не)делу, се вишак становништва назива "бескорисним изјелицама" (useless eaters).
onaj ko je ulozio u operaciju ko zna koliko hiljada milijardi dolara, nece bez teske nevolje sve pustiti kraju, prema tome, ovo je sve plan