ЧАЧАК – Друштво за заштиту и проучавање птица Србије пријавило је ветеринарској инспекцији намерно тровање заштићених врста у атару села Доња Горевница. На њивама и у забранима, наиме, волонтери овог Друштва пронашли су лешеве чак 23 орла мишара и 15 гаврана, а с обзиром на то да се парцеле са бројним лешевима и отровом налазе у комерцијалном ловишту “Србијашума”, заштитници птица питају зашто нико од запослених у овом предузећу није реаговао, односно обавестио полицију и инспекције о овом догађају?
– Недужне птице су, током ледених зимских дана, биле привучене отпацима из локалне кланице, а страдале су одмах поред места где су јеле, што указује да је коришћен изузетно јак и опасан отров. Верује се да је на овом месту угинуло више стотина заштићених птица, те других дивљих и домаћих животиња, а посебан проблем је ширење пошасти, јер су отровани примерци били храна и другим јединкама – наводе у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.
Милан Ружић, орнитолог и потпредседник Друштва истиче да се намерно тровање дивљих животиња ових размера у Србији не памти још од половине прошлог века, када су ловци и сточари широм бивше Југославије постављали затроване мрцине за вукове, па су страдали и лешинари, односно орлови.
– Државне службе морају да пронађу и драконски казне починиоца, јер су мишари велики савезници пољопривредницима, зато што хватају на хиљаде глодара у пољима. Као да није довољно што сваке године криволовци у Србији убијају више хиљада ових заштићених грабљивица, већ сада имамо и овакве несхватљиве случајеве тровања – истиче Ружић, напомињући да ће виновник овог кривичног дела држави морати да плати више од четири милиона динара за нанету штету.
Новости
kakva kazna ovo treba obesiti bolesnik