У Србији из године у годину расте број абортуса, нарочито међу адолесценткињама. Девојке које се одлуче на ову интервенцију најчешће нису свесне последица које она доноси
СТРУЧЊАЦИ процењују да се годишње у Србији обави између 40.000 и 80.000 прекида трудноће, од којих од четири до пет одсто код адолесценткиња, па је едукација младих о заштити репродуктивног здравља неопходна и веома важна како би се спречиле озбиљније здравствене последице.
Др Ана Митровић, председница Удружења за репродуктивно здравље, указала је да не постоје сасвим тачни, односно званични подаци, будући да они не приказују реално стање, јер се одређени број нежељених трудноћа завршава абортусом у приватним установама, у којима се они, иако то закон предвиђа, не региструју.
– Процењује се да се у Србији годишње обави између 40.000 и 80.000 абортуса, а од тога од четири до пет одсто чине абортуси код адолесценаткиња, између 15. и 19. године – казала је др Митровић.
У поређењу са земљама региона или земљама Европе и Америке, проценат раног ступања у сексуалне односе младих је, ипак, већи у тим земљама него у Србији.
РАЂАЈУ СВЕ КАСНИЈЕ
Др Ана Митровић износи податак да у Србији број порођаја не расте, а да се све чешће рађа у каснијим годинама, када је и трудноћа ризичнија.
– То не значи да смо у бољој ситуацији. Не треба да стимулишемо рано ступање у сексуалне односе, али треба да оне који се одлуче на то да адекватно и едукујемо – мишљења је др Митровић.
Она је рекла да млади нису адекватно едуковани и приликом првог сексуалног односа свега 20 одсто њих користи неко контрацептивно средство, за разлику од њихових вршањака из Швајцарске, Шпаније, Португалије, где заштићен први сексуални однос практикује 50, па чак и до 80 одсто младих.
Ипак, млади морају бити свесни да контрацепција није важна само да би заштитила од нежељене трудноће, већ и од полно преносивих инфекција, које ће дати прве симптоме или одмах или ће се испољити касније у животу.
Проценат абортуса се изражава стопама и сматра се да 10 од 1.000 адолесценткиња има искуства са абортусом, што значи да се процењује да годишње то износи између пет и шест хиљада.
Митровићева је уверена да девојке које се одлуче на абортус најчешће нису свесне последица које та озбиљна хируршка интервенција има, а да је једна од њих и ризик од неплодности.
Она је указала и да се, ипак, за абортус одлучује највећи број жена које су већ у браку и имају једно или више деце.
Др Митровић је казала да се број абортуса у Србији, ипак, смањује из године у годину.
– То није последица тога што добро радимо или зато што је ефекат приче о томе да треба заштитити репродуктивно здравље и да је важно користити концетрацепцију дао свој пун ефекат, већ највише због тога што ми као нација старимо, посебно када је у питању женска популација.
Новости