СЛУЖБЕНИЦЕ, машиновође и контролори мораће да засучу рукаве и очисте зграде железничких станица по Србији или би оне ускоро могле остати “затрпане” смећем. Уговор предузећа “Инфраструктура Железнице Србије” са Друштвом за одржавање зграда истекао је последњег дана прошле године. Нови није потписан, па је 300 радника који су били ангажовани на овим пословима сада на принудном годишњем одмору.
Директор Друштва, Милош Савић, каже да је 28. децембра обавештен да “Инфраструктури” више нису потребне услуге предузећа на чијем је челу.
– Од 2005. године, када смо издвојени из састава “Железница” пружамо им 90 одсто услуга – објашњава Савић. – Отказивање уговора за фирму представља пропаст. Није нам јасно због чега се ово дешава, јер смо све урадили да предузеће поставимо на здраве ноге. По плану Владе Србије, спровели смо Унапред припремљен план реорганизације и од месечног губитка који је износио око 12 милиона динара стигли смо до месечног прихода од око 2,5 милиона динара. Из фирме која је у блокади, уз социјални програм је отишло око 300 запослених, а остали су они који желе да раде и којима посао треба. Они раде за минималне плате и недопустиво је оставити те људе без прихода.
Савић објашњава да је пракса била да се уговор продужи током године, али да је сада Министарство грађевине, саобраћаја и инфраструктуре тражило да се за услуге од 1. јануара распише тендер и изабере извођач. “Инфраструктура”, међутим, то није урадила на време, па ће, како објашњава наш саговорник, бити потребно бар три месеца да се тај поступак оконча.
– “Инфраструктура” је ангажовала људе преко омладинске задруге да чисте око 18.000 метара квадратних њихове зграде у Немањиној 6, али у осталим објектима широм земље или не чисти нико или терају запослене на другим позицијама да обаљају тај посао – каже директор. – Ово је државна фирма, нисам ја запослио све те људе и не желим да будем одговоран уколико се догоди да фирма буде угашена. Испада да зависна предузећа пропадају, јер неко није урадио свој посао на време. Требало је да најаве бар неколико месеци раније ако су планирали да откажу наше услуге. Не можемо за недељу дана обезбедити нове послове.
ДУГОВАЊА
– РАДНИЦИМА касни исплата седам зарада, а када би нам “Инфраструктура” вратила дуг од око 50 милиона динара, могли бисмо да уплатимо три плате – каже директор Савић. – Ово предузеће после поделе на четири нове компаније није урадило деобни биланс, а нису направили ни план пословања. Тек у фебруару планирају да распишу тендер за фирму која ће чистити железничке станице. До тада, наше предузеће може да се угаси, јер је директно везано за њих.
Новости
bukvalno