Београд — И овај јануар ће, по обичају, бити поприлично дуг. Џеповима истрошеним за празнике неће бити лако, јер и произвођачи и добављачи најављују поскупљења.
Неки су пожурили, па су уместо да то ураде наредног месеца, већ повећали цене. Ових дана, наиме, поскупели су млеко и млечни производи, а спремају се поскупљења производа кућне хемије, козметике, кафе, воћа и поврћа…
Млеко, павлака и други млечни производи скупљи су 1,5 до 2,5 одсто. У велике маркете стигло је „Имлеково” млеко с продуженим роком трајања скупље 2,5 одсто, док је „Сомболедово” поскупело 1,5 одсто.
Инфлација нам је ове године добрано мања него лане. У 2014. години, у јануару, била је 3,1 одсто, а у прва четири месеца је чак забележена дефлација. Економисти кажју да је ниска овогодишња инфлација последица слабе домаће тражње, релативно стабилног курса, стабилних цена и врло добре пољопривредне сезоне. Они поручује да у наредној години можемо очекивати да ће с пролећа доћи до раста цена, и то по основу повећања регулисаних цена, на пример, струје, што је доста вероватно. Наравно, као што већ видимо, цене ће расти и због курса.
Литар стерилизованог млека сада је, у зависности од процента млечне масти, 82,99 динара па до 94,99. Најмања чаша павлаке – 180 грама, с 20 одсто млечне масти, сада је чак 50,99 динара.
Ових дана на полицама очекује се и поскупљење алкохолних пића од десет одсто, док ће кекс, индустријски колачи и слани кондиторски производи поскупети 17 до 24 одсто.
По вишој цени, и то 4,5 одсто, продаваће се и супе, зачини ће бити пет одсто скупљи, чајеви осам одсто, док ће за еспресо-кафу бити потребно 20 одсто више новца. Чекају нас и више цене месних и рибљих конзерви – до осам одсто, прерађевина од воћа и поврћа – пет одсто, а за исти проценат поскупеће и мед.
Од почетка године већ су поскупели бројни производи и услуге, па поморанџе плаћамо 80 одсто више, купус око 70 одсто, лимун више него дупло, а обавезно ауто-осигурање и телефонску претплату готово 30 одсто више.
Како су нам казали највећи трговци, произвођачи, односно добављачи, овог пута поскупљења најчешће правдају падом вредности домаће валуте. За сада су, додуше, корекције ценовника најавили само поједини произвођачи из различитих робних група, али сасвим је могуће да се те путање држе и остали. У сваком случају, трговци кажу да неће променити цене, иако пад домаће валуте утиче и на њихово пословање.
Увек на акцији имамо и млеко, и слаткише, и тоалет-папир, и детерџент, дакле, обухватамо све групе производа за које је најављено поскупљење, као и све артикле из основне потрошачке корпе. Настојимо да изађемо потрошачима у сусрет колико год можемо, поручују из малопродајних ланаца.
Дневник
Обезвређивање динара је кукавички потез, и за то сноси одговорност ова влада а не жути.