Србија

Цела држава је у партијском хаосу

Министар финансија Душан Вујовић истакао је да у Србији постоји проблем управљања на свим нивоима – на државном, јавном и приватном.

– Потпредседничка места не треба делити политички, већ функционално – рекао је Вујовић на самиту министара финансија, гувернера и директора пореских управа у Бечићима, у Црној Гори.

Он је упозорио да у Србији не постоји координација у управљању.

– Координација је тешка за Балкан. Људи који не схватају да се до циља може доћи заједничким радом, губе време и пребацују послове на друге – рекао је Вујовић, који је и сам донедавно словио за могућег мандатара за састав Владе Србије, а сада, како се чини, можда не буде чак ни министар иако је највеће похвале у свету и од председника Александра Вучића добило управо министарство које он води.

Добро је што иду Грци

– Повлачење грчких банка из Србије је последица стабилизације банкарског система у земљи. У Србији има доста банака, мада конкуренција чини своје и међу нашим банкама – рекао је Вујовић.
Министар је додао да очекује да ће се и банке у Србији консолидовати и понудити боље услове кредитирања.

У Србији, по његовим речима, постоји проблем управљања, користе се застареле методе, “бумбар принцип и зујање около” што је погрешно.

– Треба применити принцип руковођења – рекао је Вујовић и навео пример Електропривреде Србије “где су реформе после осам месеци заустављене пола године док запослени нису фиксирали своја радна места”.

Вујовић је истакао и да Србија има огроман проблем неискоришћеног новца за велике инфраструктурне послове. Држава је узела, а није искористила чак 3,5 милијарди евра повучених, а неискоришћених зајмова, а путеви нису завршени и немамо користи од њих, осим што је ангажована грађевинска индустрија, изјавио је Вујовић и додао и да силне новоотворене фабрике неће имати смисла ако не буду профитабилне као што су сличне у свету.

Опет проблем са Србијагасом

Он је рекао да ће захваљујући тако позитивном резултату моћи да се покрију неки додатни трошкови.
– Прошлу годину смо завршили са суфицитом од 1,4 одсто, али се после 51 недеље у буџету појавио дефицит од 1,3 одсто бруто друштвеног производа, због тога што смо преузели дугове Србијагаса – рекао је Вујовић.
Он је додао да је тај дефицит свесно направљен, не да би се помогло Србијагасу, него да би се обезбедио гас за потрошаче.

Вујовић је рекао да је крајем маја у буџету Србије било 600 милиона евра више него што је планирано, тако што су приходи били већи за 44 милијарде динара, а расходи мањи за 27 милијарди динара.

Вујовић каже да је Србија потрошила седам милијарди динара мање средстава од планираних инвестиција у првих пет месеци. То не значи да је направила уштеду већ да је подбацила са планом.

– Јавне инвестиције Србије заостају за 1,5 одсто у односу на план. У првих пет месеци смо потрошили седам милијарди динара мање него што смо планирали. Значи нисмо уштедели. Подбацили смо. Да смо све планиране инвестиције остварили уз седам милијарди мање трошка онда бисмо уштедели – рекао је он, напомињући да одговор на питање зашто смо подбацили упућује на предузећа Коридори Србије и Путеви Србије.

Не знам да ли ћу у владу

Министар финансија Србије Душан Вујовић изјавио је да не зна да ли ће бити министар и у новој влади, јер још није добио понуду мандатарке за састављање Владе Ане Брнабић.

– Да ли ћу бити и даље министар, зависи од понуде – рекао је Вујовић.

Упитан о одлуци да актуелна министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић постане председница Владе, Вујовић је рекао да је њу изабрао Александар Вучић.

Пут који је започет, а није завршен, нагласио је Вујовић, не даје никакве економске резултате, већ даје позитивне економске ефекте само у мери у којој је грађевинска оператива ангажована и подиже запосленост и плате и потрошњу материјала.

Вујовић је изјавио да је очекивао да финансијска агенција Стандард енд Пурс боље оцени Србију “бар за нијансу”. Он је рекао да је добра и потврда досадашњег рејтинга, и да очекује да у наредном оцењивању, за шест месеци, рејтинг Србије буде бољи. Трошкови задуживања Србије су нижи него пре неколико година, а каматне стопе су у односу на 2014. годину четири пута ниже.

Љ. Ивановић – Вести

фото: Доста је било

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!