Вишња на подручју Ниша и Мерошине стигла је за бербу, али се може видети тек по који берач тог воћа.
Наиме, откупљивачи су понудили произвођачима откупну цену од свега 40 до 60 динара по килограму.
Стручни сарадник за пољопривреду у општини Мерошина Хранислав Стојановић казао је да на подручју општине Мерошина нема озбиљније бербе виања, јер воћари очекују да откупљивачи подигну цену са садашњих 50 динара, на барем 60 динара.
“До произвођача су стигле информације да је откупна цена вишње у Шапцу и Топли преко 60 динара и да многи откупљивачи вишње са ових простора тамо препродају и тако остварују додатни приход. Произвођачи због тога захтевају и да у Мерошини откупна цена буде најмање 60 динара”, рекао је Стојановић агенцији Бета.
Он је нагласио да су мештани овог краја убеђени да су откупљивачи постигли интерни договор да произвођачима не нуде више откупне цене иако тражња за облачинском вишњом постоји и њена цена на светском тржишту је за 10 до 15 одсто виша од свих других сорти.
Стојановић је навео да откупљивачи користе чињеницу да је овај крај остао без прерађивачких капацитета и максимално спуштају откупну цену.
“Тако нешто није било могуће док је у Мерошини радила хладњача Воћар која је могла да преради 900 вагона вишања. Нажалост, Воћар је већ годинама у стечају, а дуго не ради ни хладњача фирме Фриком”, казао је он.
Према Стојановићевим речима због ниске откупне цене вишања постоји реална опасност да, као и прошле године када је откупна цена била свега 25 динара по килограму, велики број вишњика остане неубран јер се произвођачима не исплати да улажу у бербу.
“Ниска откупна цена „убија“ производњу облачинске вишње што је права катастрофа јер је она један од најбољих домаћих производа. На подручју општине Мерошина за кратко време вишњици су смањени са 2.500 на 2.000 хектара, али се тек трећина вишњика интензивно обрађује док су од осталих власници дигли руке”, истиче Стојановић.
Због катастрофално лоше прошле године и неулагања у обраду вишњика и њихову заштиту, како је додао, овогодишњи род вишњика слабији је за сигурно 60 одсто.
Зоран Душановић из нишке Управе за пољопривреду и развој села казао је да се стање на нишком подручју не разликује много од стања на подручју Мерошине.
“Мањи број произвођача почео је бербу, али не знају колико ће пара добити на крају бербе јер сада само добијају потврду о предаји вишања са оквирном ценом од 40 до 60 динара по килограму“, рекао је Душановић.
Према његовим речима уколико откупна цена буде остала на 40 динара по килограму, многи произвођачи неће ни ући у вишњике јер са том ценом не могу да покрију основне трошкове бербе.
Душановић истиче да само бераче, произвођачи морају ове године да плаћају 15 до 20 динара по килограму.
Бета
Nikako ne bacati visnju ili bilo koji sirovi proizvod. Toliko postoji mogucnosti i da se doskoci mafiji nakupaca.
Ljudi, proizvodite rakiju, sokove, dzemove, marmelade, sve proizvode koji mogu da stoje, pa polako prodavajte, a imate i za sebe. Ako necete, ne zaboravite da ima puno gladnih, bolje njih nahranite i pomozite nego da bacate. Tako isto i sa mlrkom i mlecnim proizvodima.
Neka redakcija napise clanak i na tu temu, trebamo se svi pomagati u ovoj propaloj marionetskoj Svrbiji dok ih ne poskidamo sve.
bravooo. komentar i stav je u potpunosti na svom mestu. to je isto trud vredan paznje.
u budvi trešnje 1kg. od 4 e do 5.5oe . a naj jevtinije 3. 5oe polu trule