Њујорк — Цена злата данас је наставила оштар пад, а послеподне је изгубила чак осам одсто, што је највећи дневни губитак за више од 30 година.
Злато је пало на 1.356,85 долара за фину унцу (31,1 грам), најниже од фебруара 2011. године. Распродају злата у петак је подстакла бојазан од продаје кипарског злата.
У петак је овај племенити метал изгубио више од четири одсто и први пут после јула 2011. његова цена је пала испод границе од 1.500 долара за унцу.
Данас је пад цене злата убрзала паника инвеститора и техничка продаја по преласку кључне границе.
Инвеститори избегавају злато у ситуацији када опада страх од инфлације, а јављају се назнаке да би америчка централна банка до краја године могла да почне да ограничава финансијску подршку привреди.
Данас објављени подаци о успоравању кинеске привреде који су оборили цене индустријских сировина били су за инвеститоре само још један изговор за продају злата, рекли су аналитичари агенцији Ројтерс.
Упоредо са златом падале су и цене других племенитих метала. Цена сребра је пала најниже од октобра 2010., а платина се спустила на најнижи ниво од августа прошле године. Значајно су ослабиле и цене осталих сировина, као што су индустријски метали и нафта, углавном из бојазни од успоравање кинеске привреде.
Злато је већ око једне трећине испод рекордног максимума од 1.920,30 долара за унцу из октобра 2011.
Његов пад почео је под утицајем прошлонедељне вести да ће Кипар у оквиру плана за спасавање од банкротства вероватно бити принуђен да дође до око 400 милиона евра продајом дела златних резерви. Иако је та сума релативно ниска, то је изазвало страх да ће се на продају злата одлучити и друге јако задужене европске земље, на пример Италија и Шпанија.
Танјуг
Ух ту сам се јако забринула, посебно због ових наших копача.