Економисти упозорили да ће инфлација већ крајем новембра премашити рекордних 12 одсто. Та инфлација није подстакнута тражњом и у том смислу монетарна политика је немоћна
ГОДИШЊА инфлација у Србији премашиће 12 одсто већ крајем новембра – тврди економиста Владимир Вучковић. – Тако сада изгледа да је утврђена граница од десет одсто у овој години сада исувише оптимистична.
И професор Миладин Ковачевић оцењује да ће раст цена прекорачити десет одсто, а можда доћи и на 12 одсто, али је напоменуо и да није добро да се о томе лицитира.
– Наше прогнозе кажу да би у септембру могло доћи до раста цена од један одсто, у октобру показују значајан скок од целих четири одсто и тако до краја године – наводи Ковачевић. – Та инфлација није подстакнута тражњом и у том смислу монетарна политика је немоћна.
Сличан став има и проф. Стојан Стаменковић, који је рекао да раст инфлације ове године није био изазван монетарном експанзијом, већ растом цена на тржишту.
НА ИВИЦИ Професор Стаменковић упозорио је у уторак на то да Србија већ следеће године може упасти у кризу јавног дуга, уколико настави да се задужује, наглашавајући да је нашој земљи неопходан нови аранжман са ММФ-ом јер, између осталог, смањује оцену ризика за улагање. Стопа кредитирања спољног дуга Србије је тренутно висока, упозорио је Стаменковић и оценио да на кратак рок криза спољног дуга може да повећа инфлацију, а на средњи рок може да подстакне депрецијацију динара.
Према пројекцији НБС, пројектована инфлација за 2012. годину износила је 4,5 плус-минус 1,5 одсто. Извршни одбор Народне банке Србије одлучио је у уторак да повећа референтну каматну стопу са 10,5 на 10,75 одсто. Имајући у виду да је раст цена хране и регулисаних цена већи од очекиваног, као и да су повећана инфлациона очекивања, Извршни одбор је одлучио да повећа референтну каматну стопу, како би спречио да се ефекти раста тих цена прелију на остале цене.
Говорећи о стању у реалном сектору, Вучковић је рекао да је у Србији заустављен пад привредне активности, мада нема јасних показатеља привредног опоравка, док су извоз и увоз и даље близу стагнације.
ММФ је, иначе, у уторак саопштио најновију прогнозу економског раста за Србију, нижу у односу на претходну, и ове године предвиђа негативан привредни раст од 0,5 одсто, снизивши, такође, прогнозе за економије бивших југословенских република и региона југоисточне Европе, као и света.
Фонд предвиђа да ће бруто домаћи прозвод Србије ове године бити негативан и износити минус 0,5 одсто, у односу на прогнозу позитивног раста од 0,5 одсто из априла, док је прогноза за идућу годину снижена на два са три одсто, наводи се у Извештају објављеном на интернет страници ММФ-а.
ММФ очекује да ће потрошачке цене у Србији ове и следеће године порасти за 5,9, односно 7,5 одсто, након скока од 11,1 одсто из прошле године. Фонд је у прогнози из априла очекивао раст потрошачких цена од 4,1 односно 4,3 одсто за 2012. и 2013.
Новости