Велики део Београда прекривен је димом, а многи суграђани жале се на смрад у главном граду Србије. Према апликацијама за мерење квалитета ваздуха, најлошије је у општинама Палилула, Стари град и Врачар.
Грађани у Београду гуше се од смрада, а дим је прекрио центар Београда и Борчу, велики део Новог Београда и Земуна, док се грађани жале на несносан смрад, надлежни из градске управе тврде да је пожар под контролом.
„Не може да се дише. Ово није нормално, нека људи погледају кроз прозор само како изгледа Београд“, жали нам се Београђанка коју смо затекли на Новом Београду.
И други суграђани се жале на смрад, па је тако старији Београђанин ког смо затекли на улици у тренутку док је кашљао, збуњено је питао жену која је ишла са њим: „Шта то смрди, осећа се као неки пожар“.
„Ово није нормално, све је ово вероватно од Винче. Ко зна каквих све отрова има од тог сагорелог отпада“, додаје нам млађи Београђанин у пролазу ког смо питали о диму.
Многи други суграђани јавили су се порталу Нова.рс и пожалили се на стање у Београду и дим који је окупирао београдски ваздух.
Према апликацији AirVisual, Београд је тренутно 21. град у свету по загађености ваздуха. Најлошији ваздух је на Палилули, односно Овчи, затим следи центар Београда, по апликацији се види да је до погоршања ваздух посебно дошло након 10 часова.
По сајту Beoeko.com ваздух је „прихватљив“ у Овчи и на Палилули, где је повећана концентрација ПМ 10 и ПМ 2.5 честица.
Да је ваздух веома лош на Палилули, потврђује и апликација Xецо због високе концентрације поменутих честица.
Према сајту Waqi, квалитет ваздуха је веома нездрав на Палилули и у центру Београда, док је нездрав ваздух на Врачару и у Борчи, док је ситуација нешто мало боља на Дорћолу.
Подсетимо, раније данас су еколошке организације окупљене око Еколошког устанка захтевале од надлежних градских и републичких институција да хитно реагују на велики пожар који је захватио мешовити отпад у депонији Винча, а који се синоћ могао видети и осетити са многих удаљених крајева Београда.
Они су изнели захтев да се градски завод за заштиту здравља се изјасни о потенцијалним опасностима по здравље становника Града Београда.
Нова.рс
Борани, за разлику од београђана, гуше се и трују. Наиме данима се борани трују гасовима из топионице бакра, власништво Зиђина, коју je пројектовао и изградио је Благоје Спасковски, директор РТБ Бор уз менторства власти у Србији. Борани се данима трују, а Соса ужива у благодете свога рада. Уместо вођа да ухапси свога климоглавца, полтрона и увлакача, он му дозвољава да се шепури и ужива у благодете својих промашаја. Уместо да поднесе рачуне за трошење велике паре за градњу топионице (више од пола милијарде евра) као да је новоизграђена, а не реконструјисана, а толико је уложено и у рудницима РТБ Бор и на крају поклоњен кинезима за мање од триста милиона евра. Сада се окривљују кинези, а нико не помиње аутора ових недогодовштина.