Група Чеха, предвођена послаником Чешке партије социјалдемократа Јарославом Фолдином, боравила је у Београду, где је овадашњим властима и српској јавности представила своју иницијативу да Чешка повуче признање Косова.
– Преговори који би били без условљавања Србије. Преговори у којима Србија због чланства у ЕУ не би била уцењивана признавањем Косова, већ да се постигне компромис. Да свака страна добије нешто, а да ниједна не изгуби све – објаснио је Каван.
Потребно 10.000 потписа
Иницијатива Фолдина за потписивање петиције за повлачење чешког признања независности Косова, покренута је током овогодишњих протеста организованих у Прагу у вези са обележавањем 10-годишњице једностраног проглашења независности Косова.
Да би петиција била узета у разматрање, потребно је да је 10.000 чешких држављана потпише. Јан Каван је подсетио да је пре десет година чешки парламент усвојио декларацију о политичком решењу косовског проблема, без прихватања једностраног решења. Тадашња влада игнорисала је став парламента и признала Косово, мада ни тада за то нису били сви министри.
Међу потписницима петиције је и чешки режисер Вацлав Дворжак, аутор филма “Отето Косово”, који из једне друге визуре, а не пропагандне, чешкој јавности приказује историја Косова, дешавања 90-их и садашњи положај мањина у тзв. независном Косову. Тај филм је само два пута приказан на чешкој телевизији, да би завршио у трезору.
Дворжак, међутим, не губи на упорности да својој и светској јавности прикаже праву слику стања на Балкану, коју су до сада гледали кроз искривљену диоптрију медијских манипулација. Сада припрема други филм, овога пута о Сребреници, зато што су, како каже, и дешавања у овом граду пласирана кроз лажи.
– Нико нас не плаћа, то радимо својом вољом због истине, симпатија према Србији и поштовања међународног права – рекао је Дворжак, унапред претпостављајући да би неки од српских новинара могли да их питају о мотивацији да се боре против ветрењача.
Књига на дар
Бивши шеф југословенске дипломатије и председник Београдског форума за свет равноправних Живадин Јовановић уручио је јуче гостима из Чешке и поклон.
– Нисмо у могућности да им дамо медаље за храброст, али зато им од срца предајемо књигу “Срби у Великом рату 1914-1918” – рекао је Јовановић.
Милутин Илић, председник Невладине организације Геополиткум, објашњава да се петиција, којом се тражи повлачење чешког признања Косова, обраћа свим Чесима, без обзира ког су политичког опредељења, да ли су левичари или десничари. Илић, који већ осам година живи у Чешкој и саветник је посланика Фолдина, инсистира на томе да је ово чешка инцијатива, а не српска.
Њени предлагачи Чеси су уверени да је признањем једностране сецесије Косова пре свега прекршено међународно право. Дан раније, у уторак, делегацију Чешке партије социјалдемократа примио је и српски шеф дипломатије Ивица Дачић.
Ј. Арсеновић – Вести