Фалсификовање хране је огроман бизнис и у актуелној афери са коњским месом, које се издаје за говеђе, могуће је да се ради о хиљадама тона.
Како је рекао директор чешке Државне пољопривредне и прехрамбене инспекције, Мартин Кланица, ту се не ради о некој „гаражној производњи“ у количини од неколико стотина или хиљада комада. Ради се практично о криминализацији тог сегмента тржишта.
„У суштини то је бизнис, то су тоне и хиљаде тона намирница које могу да прођу кроз руке тих фалсификатора. Значи, то није неколико комада или десетина комада, него у низу случајева то су огромне количине робе“, указао је Кланица.
Према његовим речима, софистицираност фалсификовања намирница се стално повећава и спроводе га цели тимови људи који се веома добро разумеју у технологију, биотехнологију и коришћење нових начина за производњу хране.
„Методологија фалсификовања је толико усавршена да инспекција мора добро да се наради да би открила да је, на пример, скупљи састојак замењен јефтинијим и тако се неоправдано извлачи новац из џепова пореских обвезника“, рекао директор Државне инспекције.
Обичан потрошач није у стању да визуелно, по мирису, или на неки други начин открије лажне или фалсификоване намирнице.
Скандал с коњским месом додатим у говеђе избио је у јануару у Британији и Ирској, а касније се проширио на низ европских земаља. Коњско месо није штетно по здравље људи, али је замена неког другог меса коњским – превара.
Коњетина се користи као замена за говедину, јер је у многим земљама јефтинија, преноси агенција ЧТК.
Танјуг