Београд — ЕПС ће до краја ове године бити акционарско друштво у пуном капацитету, у коме ће се примењивати принципи корпоративизације, кажу у Министарству енергетике.
Помоћник министра енергетике Дејан Трифуновић изјавио је Тањугу да ће се паралелно са преласком ЕПС-а из јавног предузећа у акционарско друштво затвореног типа, са државом као јединим акционаром, спроводити процес корпоративизације компаније.
“Циљ корпоративизације ЕПС-а је успостављање ефикаснијег рада компаније и менеџмента, рационализација рада и још већа усмереност ЕПС-а ка тржишту које је са око 40 одсто либерализовано, и производња и снабдевање електричном енергијом више нису делатности од општег интереса”, додао је Трифуновић.
Он је подсетио да су усвојене полазне основе за реоргазнизацију ЕПС-а и нови статут и да се сада иде даље у процес реорганизације, која ће се спроводити по фазама и задатим роковима.
Процес преласка из јавног предузећа у акционарско друштво обухватиће процену капитала компаније и исказивање тог капитала у акцијама, после чега ће доћи до измена оснивачког акта компаније и усклађивања свих 14 привредних друштава унутар ЕПС-а са основачким актом компаније, навео је Трифуновић.
Процена капитала ЕПС-а ће бити завршена до краја ове године, док је процена капитала Електромреже Србије (ЕМС) већ окончана, напоменуо је помоћник министра енергетике.
Трифуновић је нагласио да менаџмент ЕПС-а сада има јасна упутства Надзорног одбора, како треба да се изврши усклађивање оснивачких аката 14 привредних друштава из састава предузећа, са новим статутом ЕПС-а.
Он је додао да очекује да ће Надзорни одбор наредних дана усвојити та нова оснивачка акта привредних друштава у саставу ЕПС-а и да ће их ускоро проследити Влади на усвајање.
“Успоставиће се оптимална мера између централизације и децентрализације функција унутар ЕПС-а и постојаће јасна улога Надзорног одбора, генералног директора и директора привредних друштава и огранака”, рекао је Трифуновић.
Како је објаснио, доћи ће до централизације одређених функција који се тичу набавке, правних послова, кадровске службе, информационих технологија.
“Не треба лицитирати са тим колико ће директора изгубити посао или бити вишак, да ли ће то бити 100, 300 или чак њих 700, већ менаџмент ЕПС-а треба да уради детаљну анализу и проследи је Надзорном одбору компаније како бисмо имали јасну слику рационализације управљачких функција”, истакао је Трифуновић.
Према његовим речима, “не постоји бојазан у вези вишка запослених, већ се ради о јасним смерницама за рационализацију управљачке структуре ЕПС-а”.
Он је додао да се разматра поновно припајање неких, раније издвојених предузећа из ЕПС-а, у састав компаније, истакавши да се ради о предузећима која су јако важна за функционисање ЕПС-а, који мора да се прекомпонује и одговори на захтеве либерализоаваног тржишта електричне енергије.
Он је подсетио да је до сада либерализовано 40 одсто тржишта струје, да цене у јавном снабдевању још нису тржишне и да се очекује да ће то постати у наредне две до три године. Због тога, као и због постојања предузећа у стечају и реструктурирању, можда ће се, како је оценио, успорити цео процес реорганизације ЕПС-а, али ће нова Влада Србије, према његовим речима, наступати реформски у свим областима, па и у овој области и тај посао ће се завршити.
Трифуновић очекује да ће све мере које ће се спроводити у ЕПС-у допринети да та компанија још боље и ефикасније функционише. Предочавајући да за реформу ЕПС-а и других јавних предузећа постоји велика подршка Владе Србије, он је оценио да је доста тога на менаџменту Електропривреде Србије, који треба да спроведе мере према препорукама Надзорног одбора.