ЦИА би, према новим плановима Вашингтона о борби против тероризма, могла да се врати класичном шпијунском послу уместо да се бави нападима беспилотим летелицама. Обука људи, који су годинама гонили терористе у ратним зонама, за шпијунажу у земљама попут Русије и Кине, највећи изазов, пише “Њујорк тајмс”.
Новим планом адмистрације председника САД Барака Обаме о борби против тероризма, Централна обавештајна агенција (ЦИА) могла би да се врати класичном шпијунском послу уместо да се превасходно бави нападима беспилотим летелицама, пише Њујорк тајмс.
Према новом плану, Противтерористички центар у ЦИА престаће да буде седиште америчких убојитих операција беспилотним летелицама у “Пакистану, Јемену и другим местима у којима би председници могли у будућности изабрати да ратују”.
Лист, позивајући се на бивше званичнике обавештајне службе, наводи да се ЦИА умногоме променила од терористичких напада на САД 11. септембра 2001. и да би могле проћи године док се та агенција, која се развила у парамилитарну службу, не врати старим активностима.
Званичници кажу да је један од највећих изазова са којима се ЦИА суочава, да људе који су више од 10 година гонили терористе у ратним зонама обучи за шпијунажу у земљама попут Русије и Кине.
“Шпијунирање на улицама Москве подразумева мање физичке опасности него рад у Карачију у Пакистну или Сани у Јемену, али регрутовање руских извора или надмудривање руских обавештајаца захтева суптилност коју шпијуни нису увек практиковали у Ираку и Авганистану”, наводи Њујорк тајмс.
Званичник ЦИА, познат само као Мајк, који је у том центру имао огромну моћ у одлучивању “ко ће живети а ко умрети у далеким земљама”, на предлог директора ЦИА Џона Бренена, биће унапређен и водиће тајне операције те службе.
“То је знак да Бренан покушава да промени фокус ЦИА назад ка традиционалном шпијунирању и стратешким анализама, али то неће бити лак задатак”, наводи Њујорк тајмс.
ЦИА се ипак неће у потпуности повући из “посла убијана”, наводи Њујорк тајмс, додајући да је Обама јуче рекао да ће САД наставити да изводе нападе беспилотним летелицама у региону Авганистана што подразумева и Пакистан, макар до краја 2014. када би САД требало да повуку своју војску.
Званичници Обмине администрације ове недеље су рекли да би операције беспилотним летелицама могле прећи у надлежност Пентагона, поготово када је реч о нападима у Јемену, а да се тежи томе да у будућности све операције беспилотним летелицама води министарство одбране а не ЦИА.
РТС
То је само за јавнос, а сејаће смрт и даље на исти начин…