Сезонски је уобичајено да од шестог до деветог месеца у години цена свежег меса порасте, оценила је данас Народна банка Србије, додајући да је раст потрошачких цена од почетка године великим делом вођен сезонским факторима.
Недавно је потрошаче у Србији изненадио скок цена свињског меса за око 30 одсто, а затим и поскупљење пилетине за око 25 одсто.
„У протеклих 10 година, током летњих месеци цене меса су расле, а то је зависило од временских прилика у земљи и окружењу, трошковних притисака у производњи хране услед кретања цена примарних пољопривредних производа и цена нафте, као и осталих фактора који утичу на понуду свежег меса”, објавила је НБС коментаришући утицај сезонских фактора на инфлацију.
Историјски посматрано, пише, сезонски фактори потом настављају да делују и у наредна два тромесечја, када прво долази до стабилизације цене меса, а затим и до њеног пада.
Уочи најава поскупљења свињског меса ове године, гувернер Јоргованка Табаковић је изјавила да би поскупљење свежег свињског меса могло да повећа инфлацију за 0,32 до 0,56 одсто.
„Ако свињско месо с костима поскупи за 16,2 до 36 одсто, очекујемо да ће погурати инфлацију од 0,32 до 0,56 одсто”, рекла је Табаковић.
Када је реч о ценама воћа и поврћа, НБС наводи да је сезонски фактор још израженији и цене ових производа су још подложније временским условима, што је ове године нарочито изражено код воћа.
Ипак, цене воћа су у овом тренутку у просеку ниже за око 10 одсто у односу на исти период претходне године, док су цене поврћа у просеку на сличном нивоу.
Према подацима Републичког завода за статистику, раст потрошачких цена је, од почетка године закључно с јуном, износио 0,9 одсто, од чега 0,4 одсто у току првог и 0,5 одсто у току другог тромесечја, у оба случаја, махом вођено сезонским факторима.
Гледајући само прва три месеца ове године, највећи позитиван допринос инфлацији потекао је од сезонског раста цена воћа и поврћа, а значајан негативан допринос од сезонског пада цена свежег меса, одеће и обуће и туристичких пакет-аранжмана.
У другом тромесечју ови сезонски фактори имали су углавном обрнут утицај. Цене туристичких пакет-аранжмана и цене одеће и обуће оствариле су сезонски раст и дале највећи позитиван допринос расту инфлације, док је, с друге стране, највећи негативан допринос потекао од сезонског пада цена поврћа.
НБС објашњава, а поводом писања појединих медија о индексацији плата и пензија оствареном инфлацијом, да Закон о буџетском систему не предвиђа аутоматско усклађивање плата са инфлацијом.
НБС, како наводе, очекује да ће се међугодишња инфлација постепено приближавати доњој граници циља до краја године, а да ће се у границама циљаног коридора наћи следеће године.
Танјуг
Cicu vesticu bas zabole sto sam ceo zivot radio i zavrsio sa prnzijom od 42000, od kojih su mi njeni razbojnici oteli jos 4000! Sada kad platim racune koji uredno rastu ja i ne mogu da jedem meso i nemam da placam lekove. Lepo ste zamislili drzavu gde ljudi koji su ceo zivot radili nemaju da jedu. Dzukele jedne prokleti bili!
Ja lično mogu reći da nemamo SMRADOVE u skupštini i Vučića za kojega su glasali i puno njih koji meso slabije jedu zbog toga što nemaju ni za HLEB do poskupljenj nebi ni došlo.
DOSTA JE BILO