Србија

Чијим парама непозната пословна групација из Саудијске Арабије купује ПКБ?

Приватизација „Пољопривредне корпорације Београд“ (ПКБ) улази у завршну фазу, а најозбиљнији кандидат за куповину овог гиганта је истовремено и најмистериознији учесник у надметању – саудијска групација „Ал Схидди“ која, како и њени власници кажу, послује само у складу са шеријатским принципима! Центар пословања овог, наводно озбиљног инвеститора, је Босна и Херцеговина, у којој је пре више година посао одрађен на начин који је касније био прекопиран за пројекат „Београд на води“.

Два дана пред последње председничке изборе у Србији, у Београд је допутовао саудијски бизнисмен Сулејман Абдулах Ал Шиди, власник и директор пословне групе „Ал Схидди“ из Ријада. На сам дан избора, у недељу 2. априла ове године, он се у потпуној конспирацији срео и са министром привреде Гораном Кнежевићем, са којим је разрађивао план куповине „Митросрема“ и ПКБ-а, чија приватизација спада у ингеренцију његовог министарства.

Иако су домаћи медији тих дана громогласно објављивали долазак сваког уличног продавца из иностранства, представљајући то као „посету значајног страног инвеститора“, о посети Ал Шидија нигде није писано.

Већ ово указује да је она била у склопу тајних разговора који већ дуже времена трају између Ал Шидија и представника овдашње власти, а о којима јавност из разумљивих разлога не сме ништа да зна.

Да продаја „Пољопривредне корпорације Београд“ (ПКБ) наводном „саудијском инвеститору“ улази у завршну фазу видело се и по томе што је само неколико дана после ове тајновите посете Ал Шидија Београду Министарство привреде одрадило и последњу формалност која је по закону потребна за приватизацију: основало је Комисију за праћење приватизације у коју улазе и представници запослених, али се она до тренутка када овај чланак настаје још ни један једини пут није састала. Очигледно је реч о чисто формалном потезу којим би се на цео поступак ставио смоквин лист законитости.

Иако је у Србији скоро непозната, „Ал Схидди Гроуп“ је веома позната у нашем комшилуку – у Босни и Херцеговини, где послује већ неколико година. Чак шта више: од укупно 13 предузећа која се као чланице групе појављују на њеној званичној интернет презентацији, њих најмање седам искључиво делује на простору Федерације БиХ, мада се за два уопште не зна ни шта раде, ни где послују. Значајан инвеститор, каквим је Група својевремено представљена у БиХ, сигурно не би овако крио своје активности, под условом да су оне легалне. „Ал Схидди“ је, међутим, предузеће које је најмање заинтересовано за инвестирање легално прибављеног новца – његов примарни интерес је исламизација државе у коју долази, а што се видело управо из примера БиХ.

Ал Шиди је 2006. преко компликованог ланца фирми, од којих су поједине имале седиште на Кајманским острвима, купио до тада државну фирму „Магрос велетрговина“ из Сарајева. Прави разлог за ову куповину било је атрактивно земљиште у самом центру Сарајева на коме је одмах најављена изградња пословно-трговинског објекта у чијем саставу ће бити и хотел.

Шет година касније, како се у изградњи није далеко одмакло, у посао се као суинвеститор укључује међународна „Интернатионал Инвестмент Банк“ и то њено представништво у Бахреину, које је у том тренутку располагало капиталом од само 110 милиона долара (у сарајевски пројекат банка је одмах уложила 39.119.100 КМ, односно нешто мање од 20 милиона евра).

Тим поводом је Мохамед Хеди Миџај, извршни директор банке за инвестиције и пословни развој босанским медијима изјавио: „…Избор реномираног хотелског оператора који послује у складу са шеријатским принципима је у току“. У међувремену је „Гранд хотел Бристол“ изграђен у Сарајеву и познат је по томе што угошћује посетиоце из арапских и других исламских држава. „Пословање по шеријатским правилима“ не обухвата само забрану точења алкохола и конзумирања свињетине , већ муслимана разрешава обавезе да држи реч дату невернику. Ово је веома важно запамтити како би се лакше разумело пословање „Ал Схидди“ пословне групе.

Поменутих скоро 20 милиона евра са рачуна јавности непознатог власника у бахреинској банци било је уплаћено кајманској фирми „…Истетхмарy Сарајево Цитy Центер-ИИ Лтд“ и то преко фирме „Истетхмарy Сарајево Цитy Центер-И Лтд“, такође са седиштем на Кајманским острвима, а за коју се једино зна да њоме управља поменута међународна банка из Бахреина за рачун клијента чије име не жели да ода. Сарајевски медији су својевремено изнели тврдњу како овај новац припада Бакиру Изетбеговићу, који се ни не труди да сакрије како је близак пријатељ и пословни сарадник Сулејмана Ал Шидија.

Изградња „Сарајево Цитy Центер“-а, у коме се налази и хотел „Бристол“, као и насеља породичних вила „Пољине Хиллс“ у Сарајеву и још неких пројеката одвијао се по моделу који је годинама касније прекопиран за „Београд на води“: преко компликованог и замршеног ланца предузећа до чијих крајњих власника је немогуће доћи, као и преко анонимних рачуна у једва познатим банкама инвестира се новац који је претходно покрала политичка олигархија земље у коју се улаже.

Након што буде купио „Митросрем“ и ПКБ, Ал Шиди ће у овим предузећима увести „пословање у складу са шеријатским принципима“, као што је то урадио у „Гранд хотелу Бристол“ у Сарајеву: добиће у оваквим пословима уобичајену провизију, а његове компаније ће од поменутих некадашњих гиганата српске пољопривреде узимати и новац за машине и алатке које ће им продавати. Наиме, „Ал Схидди Гроуп“ је позната по томе што производи тракторе, комбајне и остале машине потребне у пољопривреди, а које се више не праве у Србији.

Чланови Вучићевог клана, који ће „Митрос“ и ПКБ купити новцем претходно опљачканим од грађана Србије, добиће, само у случају ПКБ-а, око 18.000 хектара изузетно плодног пољопривредног земљишта, 4.000 хектара грађевинског земљишта и 8.000 хектара под зградама, игралиштима, путевима и шумом. И све то у градској општини Палилула, надомак центра Београда.

Алаха ми, то сам ја

„Ал Схидди Гроуп“ је настала седамдесетих година прошлог века у време грађевинског бума у Саудијској Арабији. Временом се од локалног подизвођача развила у компанију шареноликих пословних интереса.

На званичном сајту ове пословне групе налази се 13 компанија које јој наводно припадају, али се ту не налази читав низ предузећа која се помињу у различитим пословима – на првом месту недостаје управо „Ал- Схидди Традинг Еаст“ која је носилац већине послова групације у овом делу света.

„Схидди Цонтрацтинг“, „Схидди Агрицултуре“, „Схидди Интернатионал“, СФПН, „Рабие Поултрy“ и „Рабие Феед Милл“ имају седиште у Ријаду, Саудијска Арабија и могу се сматрати компанијама које делују на међународном плану.“ Ал Схидди Гроуп“, међутим, једва да је позната у свету, а и када се негде помиње то је скоро искључиво у области грађевинарства или производње и продаје пољопривредих машина.

Седам од поменутих 13 компанија поменуте пословне групе искључиво делује у БиХ, ако уопште негде и послује.

СЦЦ је скраћеница од „Сарајево Цитy Центер“, предузећа које управља истоименим пословним центром у главном граду БиХ. У њему послује и „Хотел Бристол“, још једно предузеће поменуте групације, а све је изграђено на плацу који је припадао приватизованом „Магросу“, данас такође у саставу „Ал Схидди Гроуп“. „Пољине Хиллс“ је предузеће које управља пројектом изградње и продаје луксузних породичних кућа у Пољинама, Босна и Херцеговина.

„Схад Инвест“ је још један члан групације, али једино што о њему може да се пронађе јесте податак да је у власништву Сулејмана Ал Шидија и да има 23,3 одсто у „Гранд Хотелу Бристол“ у Сарајеву. Нигде не може да се пронађе чак ни адреса на којој је предузеће регистровано.

Исто тако је потпуно мистериозно и предузеће „СРЕ Инвестмент“, које, за разлику од многих других из групације, макар има своју интернет презентацију на којој се види да је седиште фирме у Сарајеву.

„Wестгате“ је потпуна мистерија, посебно јер се не зна ни када ни како је постало члан групације „Ал Схидди“. Ово предузеће је 2013. основао шеик Ариф Бин Фахад Алтваирки и било је активно у грађевинарству. Чиме се данас бави и где му је седиште, остаје непознаница.

Већински власник сарајевског предузећа „Ал Схидди Интернатионал“, једног од власника „Магроса“, јесте потпуно непозната саудијска компанија „Заwали“, које нема на списку предузећа у саставу групације „Ал Схидди“.

У пословима се неретко лично појављује и сам Сулејман Абдулах Ал Шиди, власник и директор „Ал Схидди Гроуп“, али о њему нема никаквих релевантних података осим оних везаних за пословање у Босни и Херцеговини. Упућени тврде како је он обичан „позајмљивач имена“, односно параван иза кога се крију прави власници капитала.

Милан Маленовић, Таблоид

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Шта ради Србији, ово пицоусто, покатпличено шиптарско копиле!
    Имали Срба у Србији или …

  2. ČIJIM PARAMA? NAŠIM NE NJEGOVIM!

    Vlast na čelu sa ΛV svakodnevno povećava platu, a penzije malo kasnije, policiji, zatim vojsci, prosvetarima, medicinarima i na kraju svima na kraju godine, a nije rečeno do koje godine, normalno, ko preživi. Čemu ovo sve vodi, moj voljeni ΛV, kada niti imate kriterijume, niti para i samo zamajavate neupućene. Većina ništa vam ne veruje, pogotovu, nakon izbora, a vama je najbitnije da lažete brže, jače, bolje do sledećih izbora. a narod da ćuti i prećuti. Pare od otetih penzija investirate u stranim investicijama, pokrivate nebuloznih gubitaka koje prave nesposobni ministri, direktori javnih i državnih firmi, donacije po put Klintonove, Sorošove i Nikolićeve fondacije, kupovine zarđalog oružja za odbranu zemlje, gradnja „Beograd u(i na) vodi“, subvencioniranje prodaja zemljišta Arapima, našim vrlim prijateljima i poštovaocima i gradnja autoputeva, puteva i kanale kao što je kanal „Dunav-Morava-Vardar-Egej“. Sa srećom do poslednjeg građanina i građanke zemlje!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!