Београд — Измена једног члана закона о ГМО и закона о акцизама на алкохолна пића отвориће пут Србији ка Светској трговинској организацији, каже министар Расим Љајић.
„Уколико отклонимо те препреке, практично је отворен пут за приступање Светској трговинској организацији“, рекао је министар трговине Тањугу, и додао да је то кључни циљ министарства у области спољне трговине.
Он је нагласио да измене закона ГМО неће допринети промету генетски модификоване хране на тржишту Србије и да „гарантује да тог промета неће бити, као што га нема ни сада“.
„Суштина измене закона јесте да се та област стави под контролу, да се учини транспарентнијом, јаснијом и да не доводимо у заблуду наше потросаче и наше грађане“, казао је министар спољне и унутрашње трговине.
Према његовим речима, у овом случају не ради се ни о каквој дозволи за промет генетски модификованих организама, већ само о томе да се морају све рестриктивне одредбе уклонити из српске законске регулативе.
Љајић је најавио да ће Министарство у 2014. радити на интензивирању процеса дигитализације, а да би тај процес био завршен у року потребно је испуњење два услова.
„Један је да обезбедимо средства, и око тога смо у преговорима са Европском банком за обнову и развој, а други је доношење два закона из надлежности Министарства културе – закона о електронским медијима и закона о медијским јавним сервисима, као правни основ за завршетак процеса дигитализације“, прецизирао је он.
Ради се и на закону о електронском пословању, и то је кључни системски закон који ће бити импулс за развој опште електронског пословања и трговине у Србији.
Министар очекује да ће Влада Србије усвојити нови предлог закона о заштити потрошача крајем јануара и упутити Скупштини на усвајање заједно са законом о робним берзама.
„До краја године нас очекује и рад и доношење закона о оглашавању, који се већ дуго година најављује. Разговарамо са свим заинтересованим странама и желимо да дођемо до што већег степена сагласности кад се ради о овом закону“, рекао је Љајић.
Најавио је и преговоре са Украјином о закључењу споразума о слободној трговини и потписивање споразума о подстицају и заштити инвестиција са Канадом. Такође су почели преговори о закључењу споразума о подстицају и заштити инвестиција са Сједињеним Америчким Државама и Катаром.
Министарство спољне и унутрашње трговине, како додаје, очекују и скрининзи у пет области – информационом друштву, економским и међународним односима, заштити конкуренције, заштити потрошача и услугама.
Љајић је рекао и да нови режим трговине цигаретама са ЕУ не би требало да ступи на снагу пре марта месеца.
„До сада је потписан протокол о адаптацији Споразума о стабилизацији и придруживању. Да би тај протокол ступио на снагу потребно је да Влада Србије усвоји извештај о тим преговорима и да се о томе изјасни српски парламет. Треба да се изјасне и дају одобрење све чланице ЕУ“, објаснио је министар у интервјуу Тањугу.
Љајић сматра да та процедура неће бити завршена пре марта због компликоване процедуре унутар ЕУ.
Потребно је дефинисати и како да се поделити та квота од 1.600 тона, која се односи на целу ЕУ, и то треба да дефинише Србија.
„Све док се ово не реши, остаје да се цигарете из свих земаља ЕУ увозе у Србију по царинској стопи од 57,6 одсто на целокупну количину цигарета“, рекао је Љајић.
Србија, према његовим речима, очекује и отварање разговора око повећања извозне квоте за шећер у земље ЕУ.
„Та квота је сада 180.000 тона. Ми очекујемо да ЕУ, која је начелно исказала разумевање за овакав захтев, прихвати разговоре за повећање те квоте“, закључио је Љајић и додао да је тражено повећање квоте од 45.000 тона, али да не може да тврди да ће то Србија и добити.
Танјуг
Расим Љајић је својевремено постао стипендиста британске Владе исто као и Милица Делевић и сл. Сада само одрађује посао за менторе, еда би после био склоњен и награђен „јачом“ функцијом, слично као и Делевићева. Као такав етаблиран је у све комбинације у окупационим властима у Србији. Данас поготово када ППВ Вучић и нескривено обилази МИ6 у Лондону (пролетос) и тамо прима инструкције за даљи рад и уништавање Србије и Срба (мењање свести Србима како овај издајник воли да назива своје деструктивно деловање).
Ako se dobro secam,on je lekar po struci. Sta trazi na mestu ministra trgovine?