Грчки премијер Алексис Ципрас спреман je да прихвати готово све услове које су предложили међународни кредитори током викенда, као најновији покушај да задржи Грчку у еврозони. Међутим, немачка канцеларка Ангела Меркел је изјавила да пре референдума неће бити преговора о новом споразуму са Грчком.
Како Спутњик сазнаје у грчкој Влади, Атина је спремна да спроведе реформу пореза на додатну вредност, али инсистира не томе да се задржи попуст од 30 одсто на тај порез за грчка острва.
Грчки премијер тражи и да померање границе за одлазак у пензију на 67 година почне да се примењује тек од октобра 2022, а не одмах, како то захтевају кредитори, као и да додатне исплате сиромашним пензионерима трају до 2019. године, упркос захтевима зајмодаваца.
Међутим, немачка канцеларка је данас рекла да неће бити преговора о новом споразуму са Грчком пре референдума.
Она је рекла да као што Грци имају право да одрже референдум, тако и осталих 18 држава чланица евро-зоне имају право да реагују и да имају своје мишљење.
У обраћању немачком парламенту она је нагласила да су врата за разговоре са Грчком била и јесу отворена иако Грчка није испунила своје обавезе и иако је истекао рок другог дужничког програма, а самим тим и предлози Еврогрупе.
Шојбле: нема разговора са Атином пре референдума
Немачки министар финансија Војлфганг Шојбле рекао је да нема разлога да се разговара са грчким представницима пре референдума у недељу, на коме ће се Грци изјаснити да ли ће да прихвате или не мере које предлажу кредитори.
Немачки министар финансија је одговорио да нема основа за озбиљне преговоре са Грчком и да Атина треба јасно да каже шта жели. Шојбле је изјавио и да је економска ситуација у Грчкој све гора и да му је жао грчког народа.
Атина је тражила да јој се отпише дуг који су кредитори одбили. Тајни документи „Тројке“ у које је имао увид британски „Гардијан“ дају право грчкој Влади. Предвиђања ММФ-а показују да се Грчка неће извући из дужничког ропства ни у наредних петнаест година, чак и ако прихвати пакет мера штедње и пореских реформи који од ње тражи ова финансијска институција.
Спутник
Zasto lazete u naslovu?