Три дана пре кључних преговора са европским партнерима о дугу и помоћи Грчкој, нови грчки премијер у недељу је у Скупштини Грчке преставља политички програм своје владе, с фокусом на конкретне мере, и на краткорочне и средњорочне реформе.
Грчки премијер Алексис Ципрас изјавио је у недељу увече да ће његова влада одржати „сва своја обећања“ из предизборне кампање, и „поштовати свој дуг“ што ће успети захваљујући „прелазном плану“ који тражи од европских партнера, а рекао је и да од Немачке захтева обештећење за Други светски рат.
Међу првим мерама, Ципрас је најавио закон о „поновном успостављању“ укинуте државне РТВ ЕРТ, затворене јуна 2013. године.
– Непоколебљива одлука Владе је да поштује своја обећања- из предизборне кампање, рекао је Ципрас у програмском говору у Скупштини Грчке, „то је питање части и поштовања“.
Он је уверавао и да „Грчка жели да постује свој дуг“, те је „позвао партнере“ своје земље да „дођу за преговарачки сто како бисмо разговарали о начину да то буде одрживо“.
– Нема никаквог смисла продужавати програм помоћи – наметнут Грчкој 2010. године, јер је он „довео до застоја“ рекао је портпарол владе Габриел Сакеларидис.
Портпарол је поновио да је грчки предлог да се уведе „прелазни план“ до краја јуна, који би осигурао финансијске потребе земље и дао времена Грчкој и њеним европским партнерима да постигну „коначан споразум“.
– Треба нам времена да дођемо до договора стабилног и ефикасног за свеж стране, а током прелазног плана имаћемо времена да се без уцењивања договоримо о плану реформи – објаснио је он.
Варуфакис припрема предлог Бриселу
Тај план реформи, посебно фискалних, за сузбијање утаје пореза и корупције, као и реформу државне управе, предвиђа се да би трајао три и по до четири године. План и прелазни план који укључује хитне социјалне мере за „супротстављање хуманитарној кризи“, Алексис Ципрас треба представља у недељу увече.
Те предлоге владе, као и предлоге за управљање дугом, министар финансија Јанис Варуфакис представиће на посебном састанку министара финансија еврозоне у Бриселу у среду, уочи самита 28 земаља ЕУ ка којем ће први пут учествовати Ципрас.
Варуфакис се у суботу састао са стручњацима француске банке „Лазар“, коју је Грчка недавно изабрала за саветника за управљање дугом.
Грчка влада жели нове основе става према „тројци“ представника поверилаца (ЕУ, ЕЦБ, ММФ), уз смањење дуга софистицираним финансијским аранжманима и уз мање буџетских ограничења.
Али, већина европских партнера, пре свега Берлин, већ је добила грчке предлоге од Алескиса Ципраса и Јаниса Варуфакиса који су ове седмице посетили Рим, Париз, Брисел, Франкфурт и Берлин.
– Мислим да неће доћи до општег обрачуна, то није ни у чијем интересу“, рекао је за „Јуроњус“ овог викенда Етијен Д’Калатај, главни економиста банке „Дегроф“ у Бриселу.
Међутим, бивши председник Федералних резерви САД (ФЕД), Ален Гринспен који је одувек био критичар јединствене валуте ЕУ, изјавио је да ће Грчка „на крају напустити еврозону“.
Бета
Jos uvek nisu poapseni tuzba za ratnu odštetu još predata nije, kasniš bre brate oladice se vremenom sve.