БРИСЕЛ је упозорио Атину да не сме да тражи од Москве помоћ и ниже цене руског гаса за грчка домаћинства, јер би тако нарушила политику ЕУ. Порука је упућена у тренутку док грчки министар енергетике Панајотис Лафазанис и председник парламента Танасис Петракос, с руским званичницима у Москви, разговарају о олакшицама грчком становништву и пољопривреди. Истовремено је премијер Алексис Ципрас, уочи посете Москви, планиране за идућу седмицу, поручио:
– Нећемо вратити западне санкције Русији, јер је то пут који не води нигде. Можемо имати сарадњу, која ће омогућити извоз грчких пољопривредних производа у Руску Федерацију – изјавио је Ципрас.
Атина је одавно поред плана „А“ – договора са ЕУ, промовисала и свој план „Б“ – окретање ка Москви и Пекингу. Али, немачки посланици у Европском парламенту Манфред Вебер и Херберт Ројл упозоравају да се „Ципрас упустио у опасну стратегију“ и да би „онај ко се игра ватром и тражи подршку Русије, могао опећи прсте“.
Званичници у Москви су ставили до знања да би Русија могла одобрити Атини и финансијски кредит, али су посланици владајуће немачке странке у Европском парламенту, оцењујући да су грчки планови за реформе недовољно јасни, упозорили Ципраса да не сме да тражи помоћ Москве ако жели да добије даљу финансијску подршку ЕУ и ММФ.
ЦИПРАС: НЕЋЕМО КАПИТУЛИРАТИ
Атина неће бити способна да отплати своје огромне дугове, уколико их не реструктурира, а потребу за „препакивањем“ признали су, по оцени премијера Ципраса, и финансијери из ЕУ и ММФ. Од домаће опозиције Ципрас је затражио да се придруже националним напорима да се оконча штедња: – Желимо поштен договор с кредиторима, али нећемо капитулирати – поручио је Ципрас.
Осим Немачке и америчка дипломатија слала је Ципрасовој влади упозорења да се не окреће Русији и да следи упутства Брисела. САД сматрају да би Грчка због спора са ЕУ могла, заједно са Турском, да постане сметња за спровођење кризне политике ЕУ и САД према Русији.
САД имају виталне интересе кроз НАТО стратегију у Грчкој и Турској и неће дати „зелено светло“ ближем повезивању Атине, као ни Турске са Москвом, оцењују западни аналитичари. Ближе везе Грчке и Турске са Русијом слабе, наиме, јужно крило НАТО је у геостратешком надметању са Русијом на Медитерану на, Балкану и у црноморском басену.
Окретање Грчке ка Русији плаши Запад и претњом да би Москва у таквом односу снага „бушила“ ЕУ. САД ће прво притискати Ципраса, а онда ће покушати да га „купе“ да би одржали позицију на југу Европе и спречили продор Русије. Уколико ни то не успе, могућ је и политички преврат против Ципраса и његове владе, предвиђају аналитичари.
Ципрас је подсетио да је недавно, на ЕУ самиту у Бриселу, поставио питање: – Да ли нову безбедносну архитектуру у Европи видите са Русијом на супротној страни, или са Русијом у процесу дијалога и међусобног разумевања? Како ја схватам, нова европска безбедносна архитектура укључује Русију – закључује грчки премијер.
И. СТАНОЈЕВИЋ, Новости
pa šta bi zar on nije doživio srčani udar?
dobro ti vidis gde treba da je rusija u odnosima sa evropom,amerika jasi evropu a grca je jedna od mnogih kojima je evropa zgadila zivot naroda u zemlji, cene za neto baze neka plati nato i neka vrati vase dugove,naravno to nece ici ,okrenes se rusko kineskoj strani,briksu i odjebes evropu,das rusima baze i naravno prikljucis se pobedniku jer i ameri i evropa puca po svim savovima samo se to jos medijski zataskava
Cipros ne daj da te te fašiste uče šta je bolje za tebe i tvoj narod oni mogu da imaju severni tok a vi da ne smete kupovat jevtiniji gas okrenise svoim pravoslavcima odjebi fašiste evropske
NJEMU MOSKVA A VUCICU ZAPAD, UBICE,.
Ko koga ovde???? i zbog čega???? https://youtu.be/G9GfUvIL18o
https://youtu.be/mrNWWiLXvKk?t=13