Министарка унутрашњих послова Аустрије Јохана Микл-Лајтнер задовољна је домино ефектом на Балкану, после одлуке званичног Беча да ограничи пријем избеглица у овој години на 37.500 тражилаца азила.
– Домино ефекат дуж балканске руте развија се како је и планирано. Важно је да свака земља пооштри постепено своје деловање на граници, и да то радимо усаглашено – поручује она коментаришући најаве Словеније, Хрватске, а и Србије о мерама за заустављање таласа избеглица.
Око 1.000 избеглица је доскоро дневно улазило преко прелаза Шпилфелд из Словеније у Аустрију, а даљих 1.000 до 1.500 преко прелаза Караванкентунел. Тај број, према аустријској влади, не сме остати на овом нивоу, јер се жели испоштовати горња граница од 37.500, колико је одређено за ову годину.
До сада је, у текућој години, око 9.000 особа поднело захтев за добијање азила, што значи да у просеку до краја године још само 90 до 100 људи може подносити захтев за добијање азила у Аустрији. Због тога ће влада одредити дневни контингент, најављују из Министарства.
Аустрија ће и даље, како је најављено, пропуштати она лица која желе да путују у Немачку и која имају шансе да тамо буду примљена.
Међутим, она лица која желе даље у Скандинавију биће заустављана. С тим у вези је Аустрија у суботу зауставила на прелазу Шпилфелд, на пример, 140 лица која су желела на север Европе, без докумената или су давала лажне податке.
Гладоваће 100.000 људи
Аустријски канцелар Вернер Фајман поручује да је чист цинизам када поједине државе ликују што је Аустрија била принуђена на примену „плана Б“ у борби против таласа избеглица, јер је он много лошији од жељених заједничких мера ЕУ.
– Вишеградска група не би требало сада да слави што смо се ми договорили око обезбеђивања границе у Македонији. То засигурно неће ући у историјске анале као нешто добро. Шта ћемо када од маја испред македонске граничне ограде буде гладовало 100.000 избеглица. Хоћемо ли и тада још увек славити оштре мере мађарског премијера – упитао је Фајман.
З. Мирковић – Вести
фото: Танјуг, АП