Утицајни кинески лист близак Комунистичкој партији пише да би кинеске власти требало да извуку информације од америчког компјутерског стручњака Едварда Сноудена, уместо да га пошаљу у САД, јер се његова сазанања о тајном америчком програму шпијунирања тичу кинеске националне безбедности.
Сноуден је открио кинеским медијима да су америчке агенције извршиле 61.000 хакерских напада, те да је било неколико стотина мета у Хонг Конгу и остатку Кине.
Овај доушник обавестио је прошле седмице медије о постојању тајног програма “Призма”, у оквиру којег америчке службе врше надзор над телефонским и интернетским комуникацијама преко сервера највећих технолошких компанија.
Кинески лист “Глобал тајмс” пише у уредничком коментару да би Сноуден могао да пружи обавештајне податке који би помогли Кини да унапреди своју сајбер заштиту и ојача позицију у преговорима са Вашингтоном о овом питању.
“Он можда поседује још неке доказе. Кинеске власти би требало да му омогуће да проговори и искористе те информације као доказе у отвореним или приватним преговорима са САД”, наводи се у тексту.
Лист наводи да кинеске власти не треба да имају у виду само односе са САД, него и мишљење домаће јавности, која би, како сматра “Глобал пост”, била незадовољна ако би Сноуден био послат кући из Хонг Конга.
Срна