20.01.2012. –
Светска банка смањила је своју претходну прогнозу глобалног економског раста. Главни кривац назатка је дужничка криза зоне евра. Закључак потврђују и водећи политичари ЕУ. На пример, шеф Еврогрупе Жан-Клод Јункер који је објавио: Ми смо у зони евра на ивици техничке рецесије. Термин означава одсуство раста унутрашњег бруто производа у року од два квартала.
О својој намери да увећа више него двоструко свој кризни фонд – до једног билиона долара, говорио је ММФ. У случају да мора да пружи руку помоћи Италији или Шпанији. Средстава за подршку тако великих економија европски стабилизациони фонд једноставно нема.
И тако, треба ли сви да се припремају за нову финансијску кризу упоредиву са појавом из 2008. године, како позива Светска банка? Професор Јаков Миркин, директор Института за финансијска тржишта и промењену економију Финансијске академије саветује да се не жури са траурном одећом.
Економске прогнозе су увек врло релативна ствар и мењају се више пута у зависности од економске коњуктуре. Последњи подаци сведоче о томе да је спољнополитичка активност почела да се побољшава. Охрабрујуће податке видимо у смањењу незапослености у САД, као и у оквирима зоне евра. Зато није искључено, како се то дешавало више пута, да се онај период времена који сви сматрају дном испостави прекретницом.
Сада се може приметити занимљива, али крајње непријатна појава, на пример за Русију. Одлазак ликвидности са тржишта у развоју, пре свега у активе САД, у злато, њено концентрисање у Европи. Али постоје фундаменталнији процеси, учијем контексту ММФ, Светска банка, стабилизациони механизми зоне евра јесу чамци који плове на површини. И може се десити да ћемо за два-три месеца заборавити на потребу увећања кризних фондова. И да ћемо разматрати друге проблеме: темпо раста, то да је криза у најболнијим тачкама регулисана и да треба ићи даље. Прелазак Европске ЦБ на политику новчаних олакшица даје долучујући допринос регулисању проблематичних дугова. Наравно, помало ће се повећати инфлација у зони евра, али несумњиво доћи ће до регулисања ове кризе.
И немачки министар финансија Вофлганг Шојбле позвао је да се не губи глава под утицајем негативних оцена рејтинг агенција уочи нових могућих смањења рејтинга. Мада је низ европских медија поласкао састављачима рејтинга, назвавши их термометром који фиксира здравље економија. Невоља је само у томе што термометар често вара.
Ја, на пример, никада нисам имао неслагања ни трвења ни са Ришковом, кога сматрам дубоко честитим човеком, ни са Немцовом, ни са Каспаровом, који може имати мноштво теоријских неслагања са мном, али људски имамо дивне односе, ни са Лимоновом, кога сматрам великим писцем. Можемо имати различите погледе на разне проблеме, и то су природне ствари. На људске односе то се код нас никада не одражава. Исто мисле само они који не мисле. На пример, чланови Јединствене Русије, Наших или Младе Гарде. Они имају неслагања само по питањима плаћања.
И једни и други имају присталице и противнике. Тешко је рећи ко је управо направио тајне снимке разговора опозиционара. Неки посматрачи тврде да су то могли бити чак они сами.
Главна платформа за руску опозицију постао је Интернет. У друштвеним мрежама они су нашли на десетине хиљада присталица и противника. Упоредо са тим важно је што су обични људи већ показали спреност да изађу из вируталног простора на улице и тргове.