Црна Гора је изручила Хрватској држављанина Србије пензионисаног заставника прве класе некадашње Војске Југославије 73-годишњег Милана Павловића, саопштио је Документационо информациони центар „Веритас“. Павловића је 21. марта ухапсила црногорска полиција на граничном прелазу Жељезничка станица у Бијелом Пољу, према хрватској потерници, због наводног ратног злочина над цивилима почињеног у рату деведесетих.
Павловић, који је рођен у селу Кук код Слуња, изручен је јуче из притвора Спуж код Подгорице, а упркос томе што је негирао кривицу, Виши суд у Подгорици донео је одлуку којом је утврдио да су испуњени услови да буде изручен Хрватској.
Одлуку о изручењу је у мају потврдио и Апелациони суд Црне Горе, а акт о изручењу потписао је министар правде Црне Горе Зоран Пажин.
Он је седми Србин кога је изручила Црна Гора према потјерницама хрватског Интерпола.
Павловић је пресудом Жупанијског суда у Шибенику од 8. јула 1992. године осуђен на казну затвора од 15 година.
Павловић се терети се, да је заједно са једним својим колегом у Војсци Југославије, где је имао чин заставника, између 16. и 23. септембра 1991. године, учествовао у незаконитим нападима против цивила, што је, наводно, довело до многих смртних случајева, као и уништавања културних споменика и индустријских објеката и других материјалних штета.
Павловић се налазио на хрватском списку осумњичених, осуђених и оптужених за ратне злочине са стањем на дан 31. марта 2013. године.
Према информацијама добијеним од родбине, Павловића је блокада касарни у септембру 1991. године затекла у Шибенику у касарни „Марко Орешковић“ у чину заставника.
Након изласка из Шибеника његова јединица је једно време остала на подручју Грахова и Дрвара, а од 1993. године је пензионисан, те је једно вријеме живео у Ђаковици на Косову.
Он се са породицом преселио у Колашин у Црну Гору, гдје је имао статус странца са сталним боравком.
Павловић је на дан хапшења возом кренуо из Црне Горе у Ириг, где је повремено боравио, а ускоро је требао обавити и један оперативни захват на Војно-медицинском центру у Петроварадину.
Пре хапшења је врло често прелазио српско-црногорску границу.
Вестионлине