ПОДГОРИЦА – Да ли је оставка Бора Вучинића, директора Агенције за националну безбедност (АНБ), изнуђена због тога што је држава својом политиком „скренула“ са европских и евроатлантских интеграција Црне Горе? Или је она сасвим друге природе?
– Заокрет је крупна реч, али одређена скретања постоје и ту смо да их исправимо – рекао је председник Скупштине Ранко Кривокапић. – Нисам знао да ће се Вучинић повући, али јесам за његову успешну посету НАТО, као и неке оцене на рачун тога.
Одговорио му је премијер Мило Ђукановић, и то врло брзо:
– Не видим никакво скретање…
Мада се мислило да сектор безбедности више није препрека на путу ка ЕУ и НАТО, Вучинићева оставка „заљуљала“ је читав сектор АНБ, па и саме интеграције.
– Ако, којим случајем, Вучинић аванзује за министра у влади онда ће у питању бити нешто друго – коментарише за „Новости“ проф. др Срђан Вукадиновић, политички аналитичар. -Да би се отупила оштрица напада на државне челнике, онда ће још неко од „нижих“ поднети оставке због наводне несарадње у интеграцијама. То је политика калкулисања и покушај да се свету покаже да се у Црној Гори има слуха за то.
Професор Вукадиновић истиче да црногорско руководство и раније није било баш много наклоњено ЕУ и НАТО интеграцијама.
РАИЧЕВИЋ: КО ЈЕ СЛЕДЕЋИ?
ГОЈКО Раичевић, председник Мировног покрета „Не у рат, не у НАТО“, очекује нове оставке. – Следећи су, вероватно, руководиоци Управе за кадрове, која је протеклих шест година спроводила обуку о НАТО савезу за више од 3.000 државних и општинских кадрова. За директоре су, углавном, обезбеђена амбасадорска места. А можда након овога главни реализатор обуке пуковник Мехмедин Тахировић још једном промени униформу. Овима из НАТО цивилног сектора је остало да трљају руке, јер им се смеше нови грантови – каже Раичевић.
– Очигледно је да Европска унија и Северноатлантска алијанса нису исто што су били пре пет и више година. Видимо да се ЕУ клима. Чекају се коначни ставови Велике Британије и Француске, па уколико изађу из тог савеза, уније више неће бити. Погледајмо докле су догурале неке од земаља које су нам дуго биле парадигма финог и лепог живота. И због тога је боље сачекати и не срљати у то друштво.
Ни НАТО није више гарант безбедности, сматра Вукадиновић.
– Можда то никада није ни био, јер ако је настао на темељима спржене Југославије јасно је да је реч о организацији створеној с циљем да гази преко лешева људи и држава како би опстали неки војни, а иза тога финансијски и сви други циљеви који следе. Подршка НАТО у земљи пада, вероватно ће падати и према ЕУ. По мени, они не могу донети добро Црној Гори, али се државно руководство не може одупрети онима који вршљају свакодневно по земљи и раде посао преко амбасада неких страних земаља и међународних асоцијација који финансирају те пројекте и фаворизују чланство у НАТО. Они Црну Гору воде у велику зависност, вазалност и несигурност. Доминација Русије у глобалним размерама све више ће се ширити и добијати симпатије, баш због те империјалистичке политике НАТО – закључио је проф. др Срђан Вукадиновић.
БРОЈКЕ
ИСТРАЖИВАЊА показују да улазак Црне Горе у НАТО подржава 35 одсто грађана, а да се 55 одсто студената противи чланству у алијанси. Чак 80 одсто високошколаца тражи да се ово питање реши референдумом.
В. КАДИЋ, Новости