Европа

Црне прогнозе: Сиромаштво прети Европи

Све већи број Европљана живи у релативном сиромаштву, објавила је Међународна организација рада (МОР). Ова организација је истовремено упозорила и да је мањак квалитетних радних места у свету опасност по вишедеценијски помак у смањењу сиромаштва.

Иако је сиромаштво драстично смањено у земљама са средњим дохотком, оно је још увек “тврдоглаво високо” у Африци и у највећем делу Азије, будући да готово две трећине Африканаца и даље живи у екстремном или умереном сиромаштву, наводи се у извештају МОР-а под називом “Перспективе социјалног запошљавања у свету за 2016. годину”.

Како преноси агенција Франс прес, ова специјална агенција Уједињених нација закључује у извештају да релативно сиромаштво (када су приходи домаћинства нижи од 60 одсто просечних националних прихода) бележи раст у богатим земљама.

– У развијеном свету је дошло до апсолутног раста сиромаштва, нарочито на европском континенту – изјавио је генерални директор МОР-а Гај Рајдер новинарима.

У 2012. години, око 22 одсто грађана развијених земаља, односно 300 милиона људи, живело је у релативном сиромаштву, док се више од једне трећине деце у богатим земљама сматра сиромашним, наводи се у известају МОР-а.

Ситуација је, како се додаје, нарочито драматична у Европској унији, у којој је стопа релативног сиромаштва у 2012. години порасла на 16,8 одсто, а до 2014. на 17,2 одсто.

И Сједињене Државе су се суочиле са скоком стопе релативног сиромаштва са 23,8 одсто из 2005. на 24,6 одсто у 2012. години, али је отада остала стабилна, према извештају.

Скоро две милијарде људи на свету данас живи у екстремном сиромаштву (са мање од 1,90 долара дневно) или у умереном сиромаштву (са мање од 3,10 долара дневно), што чини 36 одсто популације земаља у развоју, наводи МОР.

То је, како поручује, мањи проценат у односу на 67,2 одсто из 1990. године.

– Свет је остварио значајан напредак на плану смањена сиромаштва, али је тај напредак био неуједначен и још увек је крхак – упозорио је Рајдер.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!