Црна Гора

Црногорско небо чуваће хрватски авиони

ПОДГОРИЦА – Црногорско небо штитиће хрватски борбени авиони! Дан када ће се то и озваничити није далеко, јер је Влада Црне Горе утврдила предлог споразума између војних министарстава Подгорице, Загреба, Сарајева и Скопља, за надзор ваздушног простора. Тако ће се четири републике бивше СФРЈ наћи под истим коцкастим кишобраном, јер ће, по споразуму, Хрвати преузети водећу улогу у овом пројекту названом „паметна одбрана“, уз делимичну финансијску подршку НАТО.

Одлука о формирању заједничке противваздушне одбране донета је пре две године на састанку министара одбране Јадранске повеље у Драчу. Претпоставке су да ће брдо Врсута изнад Бара бити локација за постављање радара за систем заједничке ваздушне одбране.

Прича о заштити ваздушног простора Црне Горе постала је актуелна пошто је начелник Генералштаба црногорске војске Драган Самарџић изјавио да ће се то питање решити у сарадњи са НАТО. Реаговао је председник Удружења бораца ратова Црне Горе од 1990. године, професор Радан Николић, истичући да је у питању провидна манипулација и пропагирање приступању Алијанси.
ДО ЈУЧЕ РАТОВАЛИ – ЗА нас је несхватљиво да нам небо чува неко са ким смо до јуче ратовали! Црна Гора није решила питање границе са Хрватском, али ни ратне злочине које су њихове паравојне формације починиле над црногорским војницима и грађанима – каже Николић.

– Војска Црне Горе има четири исправна борбена авиона типа „супергалеб Г4“, којима може самостално да контролише своје небо. Нико не каже колико ће Црну Гору коштати да хрватски борбени авиони то чине уместо наших домаћих. Војна заштита туђег неба је веома уносан посао, а ову причу која се сада остварује наговестио је још 2009. године бивши председник Хрватске Стјепан Месић! Према процени НАТО стручњака, војну контролу неба, уз одговарајућу подршку са земље, може да обавља четири-пет борбених авиона – каже за „Новости“ Радан Николић. – Упућујемо одговорне у Црној Гори да питају колеге у Словенији, чије небо је претходних година штитило ратно ваздухопловство Италије, какво је њихово искуство у вези са тим. Према подацима до којих смо дошли, оно је било горко и скупо. Годишње их је коштало између 20 и 40 милиона евра! Чему онда чланство у НАТО, ако се њиме, у политичком смислу, губи суверенитет не само над војском него и над територијом? А све то много кошта.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Nima je okupacija od kako ih VODI ONAJ SRBOKATOLIK DJUBRE IZDAJNICKO MILO I NJEGOVA MAFIJA !!Ali i narod hoce da bude ono STO NISU ???Goro su od zlocinaca hrvata siptara vehabija i ostalih OLOSA !!!Zadajaju i spoticu decu da mrze Srbiju .CAS IZUZECIMA !!!Trazit ce oni srbiju samo vremena treba ,ss druge strane ,pa kad nasi IZDAJNICI UKUDAJU SRBIMA INDETITET NA KOSOVU I METOHIJI "Kako nece i ostali izrodi u OKRUZENJU !!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!