ЂЕВЂЕЛИЈА – У последња 24 часа у прихватни центар у Прешеву, на југу Србије, стигло је између 6.000 и 8.000 избеглица са Блиског истока који су у Србију ушли из Македоније, изјавио је данас секретар Црвеног крста у Прешеву Ахмет Хаљими. Он је за агенцију Бета казао да је њихова регистрација трајала целе ноћи и додао да велики број избеглица и даље стиже из Македоније.
Око 2.000 избеглица тренутно се налази у и око прешевског села Миратовац, где се налазе алтернативни путеви за прелазак границе.
Према речима Хаљимија, за све избеглице које су се пријавиле прихватном центру у Прешеву, обезбеђене су довољне количине хране и воде.
UNHCR је обезбедио аутобусе који избеглице након регистрације, превозе из прихватног центра у Прешеву ка Београду.
Талас избеглица који од синоћ улазе у Србију последица је њиховог великог прилива из Грчке у Македонију, која је увела ванредно стање на својој јужној и северној граници.
Саобраћај на граничном прелазу Табановце-Прешево се одвија несметано и на њему се не могу видети избеглице које границу између Македоније и Србије прелазе користећи алтернативне путеве.
Због повећаног броја избеглица са Блиског истока и севера Африке који улазе у Србију, у Прешеву данас борави министар одбране Братислав Гашић који је обишао локални гранични прелаз, а очекује се и његов долазак у прихватни центар.
Велики број миграната који су прешли грчко-македонску границу и дошли до Ђевђелије, протекле ноћи је организовано – аутобусима, минибусевима и такси возилима – кренуо за Србију, јавља извештач Танјуга са лица места.
Како је рекао Танјугу Јасмин Реџепи из невладине организације Легис, специјална јединица македонске полиције – ЕБР (Јединица за брзо реаговање) је, уз помоћ локалне полиције, организовала превоз за све мигранте који су се у суботу затекли у Ђевђелији.
Он каже да се ради о „неофицијелном“ превозу и да се ради о готово 5.000 људи.
„То значи да су скоро аутопревозници са свих страна Македоније дошли да превезу путнике, односно мигранте до српске границе. Имали смо на десетине и десетине аутобуса, више од 50, такође минибусеви и таксији су се користили. Оно што је битно, људи плаћају свој превоз, као и до сада када су плаћали аутобусе или возове“, рекао је Реџепи.
Према његовим речима, то пракса коју је Македонија преузела од Србије – да мигранти имају право да користе јавни превоз и они га и плаћају исто као и грађани Македоније и добијају фискалне рачуне.
Реџепи сматра да је то што се десило у суботу, када је око хиљаду миграната на два места пробило кордон полиције на граници, последица тога што је полиција изгубила контролу, па је људи пропустила, а део је границу прешао сам, па нису могли силом да их спрече и на крају су сви они успели да уђу на територију Македоније.
„Малтене окупирали су Ђевђелију, била је ‘поплава’ људи, њих око 4.000-5.000 ушло је у град, возови су примили онолико колико су могли, а онда се неофицијелно организовао превоз за остале“, рекао је Реџепи.
Он је додао да је обично у Македонију дневно улазило између 1.500 и 2.000 миграната, а да је у суботу апсолутно био „хаос“ који се, према његовом мишљењу, могао избећи, јер Србија није затворила своју границу.
„И даље смо могли да имамо тих 1.500-2.000 миграната и да се бринемо о њима, да им обезбедимо воду и храну. Проблем је био што полиција није давала довољно дозвола за пролазак“, рекао је Реџепи.
Он је додао да је од 19 сати до поноћи више од 50 аутобуса пуних миграната напустило Ђевђелију и упутило се ка Табановцу, односно ка граници са Србијом.
Екипа Танјуга на лицу места уверила се ноћас да се многобројни аутобуси, минибусеви најразличитијих превозника и ауто ознака из целе Македоније, попут Струмице, Скопља, Прилепа, Велеса, Ђевђелије, Тетова, крећу по граду и укрцавају мигранте уз асистенцију полиције, која није желела да даје коментаре.
Стефановић: Већи прилив миграната
БЕОГРАД – Српско-македонску границу у претходних 12 сати прешао је већи број миграната, а регистровано је више од 1.500 људи који су изразили намеру да затраже азил у Србији, изјавио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, који је нагласио да је безбедносна ситуација стабилна.
Стефановић је, у изјави Танјугу, нагласио да се Србија и МУП старају да и безбедност миграната буде потпуна.
„Србија ће и даље бити добар домаћин мигрантима као што се то дешавало и у претходним месецима. Ми тим људима пружамо прву помоћ, лекове и све што им је потребно, да се одморе у прихватним центрима како би наставили пут“, рекао је министар.
Говорећи о безбедносној ситуацији, Стефановић је подвукао да је држава веома опрезна, као и да је упослен велики број припадника МУП-а који контролишу да присуство миграната у нашој земљи не буде безбедносни проблем за наше грађане.
„Нема безбедносних сметњи и нисмо имали инцидената између наших грађана и миграната. Србија добро ради свој посао и трудимо се да грађани не осете било какву претњу током ових појачаних миграција“, навео је Стефановић.
Према његовим речима, људи који улазе у Србију су веома мирни, током боравка на територији Србије не праве проблеме и нису безбедносни ризик у овом тренутку.
„То не значи да нећемо наставити да пратимо ситуацију са партнерским службама, али је у овом тренутку ситуација задовољавајућа“, нагласио је Срефановић.
Он је додао да се у наредном периоду очекује појачан прилив миграната, као и да се нада да ће ЕУ увидети да је потребна већа помоћ транзитним земљама, попут Србије, које се, како је рекао, труде и својим средствима помажу да тај транзит прође што мирније.
„Очекује и целисходно, свеобухватно решење које ће помоћи да проблем миграција буде боље превазиђен и да имамо визију шта даље, зато што се овакав број миграната очекује и у наредним месецима“, закључио је министар унутрашњих послова.
23. 08. 2015. РТВ, за ФБР приредила Биљана Диковић
Има везе са овим: http://kamenjar.com/tragedija-ili-organizirana-diverzija-saudijski-princ-nudi-5000-dolara-svakom-tko-iz-islamskih-zemalja-ode-u-europu/