Хиперсонично оружје тестирано у Kини навело је америчке званичнике да се запитају да ли Kина покушава да понови свемирски трик СССР-а. Ово преноси Popular Mechanics.
Kина је у лето ове године у орбиту лансирала хиперсоничну једрилицу “Дуги марш 2Ц”, која је успела да облети целу планету, пре него што је стигла до циљаног подручја, одступајући од њега само неколико десетина километара.
Међутим, многа питања је изазвала чињеница да је оружје, како пишу аутори, испаљивало гранату.
Све ово је изазвало озбиљну забринутост, у Сједињеним Државама.
„Kинески тестови укључивали су један чудан трик: када је блок прошао кроз атмосферу након планетарног лета, испалио је непознати пројектил негде изнад Јужног кинеског мора.
Ослобађање пројектила натерало је америчке званичнике да се почешу по глави, питајуц́и се шта је тачно тестирано и шта је пуштено“, наводи се у чланку.
У чланку се напомиње да је путања објекта, који је излетео из клизног блока слична путањи ракета совјетског система делимичног орбиталног бомбардовања (ФОБС).
Овај програм је развијен 1960-их и укључивао је лансирање ракета у ниску орбиту, како би се завршио непотпуни окрет и погодио мету на површини Земље.
Пројекат је омогућио СССР-у да избегне кршење Споразума о свемиру из 1967. године, који је забрањивао постављање нуклеарног оружја у Земљину орбиту.
„Ово оружје улази у орбиту дуж мале путање али лети само кроз део орбите.
ФОБС пројектили би идеално прешли преко Јужног пола, а не Северног пола, избегавајуц́и ракетну одбрану Северног пола да их збуни.
Kинеско министарство спољних послова негирало је да је тестирало ракету, уместо тога, тврдец́и да је реч о “свемирском броду”.
Шта је била та граната и зашто ју је испалио “Дуги марш 2Ц”? “ – питају се аутори.
У чланку се напомиње да би према званичницима Сједињених Држава, кинеска хиперсонична јединица, могла да лансира ракету ваздух-ваздух или такозвану мамац, како би збунила противничку одбрану и преусмерила ракете пресретаче, када се хиперсонична ракета приближи циљу.
„Познато је да је Kина веома забринута за одбрамбене капацитете САД.
НРK страхује да би проширење система могло да поништи ефикасност релативно малих средстава нуклеарног одвраћања у земљи.
И Kина и Русија смишљају ракете дизајниране да заобиђу системе противракетне одбране или лете око њих или испод њих или их потпуно избегавају“, наводи се у чланку.
Борба.Инфо