Русија тражи да буде обелодањено до чега је дошла истрага у вези пада малезијског „боинга 777“ изнад Украјине, а руски експерти отворено износе уверење да холандска и британска страна, које се баве истрагом, настоје да заташкају право стање ствари.
Зашто се ћути о детаљима истраге о паду малезијског авиона на истоку Украјине?
Владе обе земље толико су биле од почетка ангажоване за антируску верзију те трагедије да ће бити тешко да се поверује у њихове закључке у истрази – каже генерални директор Центра политичке коњунктуре Сергеј Михејев. Он напомиње да се цела истрага одавно води под мотом – „строго повјерљиво“.
Руски аналитичари кажу да се око те трагедије дешава нешто чудно: као да је покривена завером ћутања.
Такве истраге обично трају од једне до две године, па је објављивање коначних резултата комисије о том лету планирано за јул 2015. године.
Међутим, забрињава, што нема података о претходној истрази, као да се неко бави скривањем доказа – каже један од водећих руских експерата за истраге катастрофа и инцидената, потпредседник руског Савеза цивилног ваздухопловства Алфред Малиновски.
Свет мора да добије сталне, редовне информације о напредовању истраге експерата, новим чињеницама, какве су верзије потврђене, какве су нове верзије настале…
Неки руски експерти не верују да је од истраге холандске и британске стране могуће очекивати објективност.
Они сматрају да резултати истраге не потврђују западну верзију, које се придржава Кијев. То је верзија да је авион оборила Русија или „народна војске Донбаса“.
Да је истрага потврдила ту верзију, чак и индиректно, већ би се дигла велика галама.
Уместо тога, све је одложено, антируска верзија је одиграла своју медијску и политичку улогу, због ње је уведен нови пакет санкција Русије. Данас неко не жели да се обелодане непожељне чињенице.
Русија је више пута тражила да украјинска страна објави све податке диспечерске контроле на дан катастрофе, преговоре украјинских диспечера са свим авионима у том региону. Међутим, Кијев то не чини – наводе руски медији.
Срна