Свеправославни сабор, који треба да се одржи од 17. до 26. јуна, на грчком острву Криту, радиће у крњем саставу.
Долазак су већ отказале Бугарска, Антиохијска и Грузијска црква, а Московска патријаршија је саопштила да у таквој ситуацији ни Руси не могу учествовати.
Српска црква је прво затражила одлагање скупа, да би затим патријарх Иринеј цариградском патријарху Вартоломеју потврдио долазак српске делегације. Примедбе на сабор имају и Румунска црква, монашка Света гора, аутономна Украјинска црква, те Молдавска и Буковинска митрополија.
Све врви од америчких шпијуна
Константин Малофејев, председавајући Надзорног одбора међународног истраживачког центра Катехон, први је обелоданио да су се на Крит већ искрцали припадници америчких обавештајних служби.
„Изведен је огроман десант америчких специјалних служби – ФБИ и ЦИА, пошто ће се тамо сабрати многи православни патријарси, и како их нико тамо не би напао, некоме су потребни амерички специјалци. Добија се чудна слика. Ко их је позвао и ко је издао наређење да се изврши тај „десант“? Зар је могуће да су руководиоци специјалних служби САД толико заволели православље да су решили да се побрину за безбедност чланова Сабора? Зар учеснике скупа Господ Бог не би боље заштитио од било којих агената? Није тешко претпоставити да ће сала за заседање, места одмора и боравка чланова Сабора, бити опремљени најсавременијим прислушним и шпијунским уређајима“, рекао је Малофејев.
Спорно је много тога у вези са овим сабором, укључујући његову организацију и начин рада. Трвења постоје и у вези православне дијаспоре, иначе значајног извора прихода коју Цариград хоће да изузме из матичних цркава и стави под своје окриље.
„Ова вавилонска пометња међу православцима јасно говори да су неке цркве прозреле да Цариградска патријаршија није одустала од својих источно-папистичких претензија. Да противно канонима и духу древних васељенских сабора организује скуп на Криту како би покушала да своје одлуке наметне другима. Али, намера патријарха Вартоломеја је пропала, пошто предстојећи скуп неће имати карактер свеправославног и његове одлуке биће ништавне у православном свету“, тврди за „Вести“ др Зоран Чворовић, историчар црквеног права.
У вези предомишљања Српске цркве он каже да то најбоље говори о њој самој.
„Након што је Московска патријаршија Цариграду пре отказивања упутила упозорење, и СПЦ је затражила одлагање сусрета на Криту, али је очигледно да је Београд преурањено истрчао са другим писмом Цариграду да делегација СПЦ долази на скуп. Или је оваквим потезом врх СПЦ хтео да покаже да је под великим утицајем патријарха Вартоломеја, иако су он и Цариградска патријаршија испостава Вашингтона у православљу“, објашњава Чворовић.
Р. Лончар, Вести
фото: Николас Мангинас