МРАЧНИ тунели подземља криминала, дроге, дилера, очигледно су много плићи него што се претпоставља. За неколико стотина динара, уз жртвовање ужине или карте за превоз, деца без проблема могу да дођу до широке лепезе наркотика! Јавна је тајна да ђаци „растурају“ наркотике за крупније „играче“, у кругу школе, али и на сплавовима, да сваки крај зна свог локалног дилера, код ког може увек да се купи – марихуана, екстази, МДМА, ЛСД, хероин…
Смрт младића из Београда Јована Пауновића (18), који је издахнуо пре пет дана због превелике количине екстазија у крви, после журке на једном београдском сплаву, поново је отворила питање и сумњу – да ли је могуће да се до дроге долази тако лако, да то зна свако дете, али да продавци ипак нису иза решетака!?
– Нисам ни сањао каквим су грабљивцима препуштена деца, док се мојој породици није десила ова трагедија – каже Небојша Гујаничић, теча покојног Јована. – Већина родитеља средњошколаца вероватно и не зна да се организују журке на којима се не продаје пиће, већ само вода и дрога. Те синтетичке дроге их уништавају, отупе их и блокирају им центре у мозгу, па дилери после прве продате дозе могу да им подваљују још док им не извуку сав новац. Баш тако је, верујем, страдао и наш дечак. Само је лудим случајем имао код себе велику своту новца, за коју нисмо знали, јер је задржао 15.000 динара које је добио на забави поводом пунолетства, које је прославио неколико дана пре правог рођендана.
КЛУПСКА ДРОГА
МДМА је синтетички наркотик, у жаргону познат као екстази. Најчешће се ужива на групним слављима, убраја се у такозване клупске дроге. Краткорочни ефекти: раздражљивост, параноидне психозе, делиријум, лупање срца, повишени крвни притисак… Истраживања су показала да екстази изазива оштећења на мозгу. Корисници екстазија се суочавају са истим здравственим ризицима као и људи који узимају кокаин, амфетамин и метамфетамин: раздражљивост, инсомнија, конфузија, дрхтавица, грчеви, забринутост, параноја и агресивност. Услед конзумирања екстазија, може доћи до дехидратације, до можданог или срчаног удара због повишеног крвног притиска, епилепсије, прегрејавање тела и бубрежне инсуфицијенције.
Како Гујаничић каже, у разговору са Јовановим вршњацима протеклих дана сазнао је да за 300-400 динара купују ЛСД, комадиће отцепљене са наизглед обичне фотографије, заправо натопљене том психоактивном супстанцом. За 500 динара долазе до екстазија, за сличан новац купују „џоинте“…
– Иако им родитељи углавном дају 500 динара за излазак, да попију пиће, они се довијају и штеде – не једу, не купују ужину у школи, не плаћају превоз да би куповали опијате – каже Гујаничић.
Да је ситуација постала алармантна и да је неопходна хитна реакција државе, сматра и адвокат Тихомир Константиновић.
– У последње време држава није довољно заштитила људске животе, јер ово што се сада дешава је недопустиво и забрињавајуће – каже Константиновић. – Криминала је увек било и биће га, али не у оволикој мери! Сведоци смо готово свакодневних убистава, силовања деце и диловања дроге. Објективни разлози за овакво стање су сиромаштво и бурна дешавања на простору бивше Југославије, али и блага казнена политика, непостојање доживотне робије и недостатак средстава за одржавање казнених установа, као и особља. Људски животи и сигурност грађана су најважнији и држава мора да издвоји новац да би се овакво стање донекле ублажило.
Последње истраживање Специјалне болнице за болести зависности „Вита“ показало је драматичне податке – сваки други адолесцент понуђен је дрогом, више од 54 одсто испитаника зна где и од кога може дрогу да набави, а опијате је пробала чак четвртина!- Готово 59 одсто младих од 15 до 30 година понуђено је дрогом, а чак 74 одсто њих познаје неког у свом непосредном окружењу ко је узима – каже Милан Влаисављевић, директор „Вите“. – Ови подаци, из истраживања спроведеног почетком јуна, на узорку од 400 испитаника, указују на то да су млади врло изложени ризику од дрога, као и да су недовољно информисани колика је опасност од дрога и психичке зависности, да не постоји подела на лаке и тешке.
ЕКСТАЗИ ИЗ КУЋНЕ РАДИНОСТИ
– Пре месец дана смо „скидали“ дечка који има 17 година, а две године наркоманског стажа на хероину, пре чега је користио марихуану – каже Стеван Ђокић, из Центра за безбедност, истраге и одбрану. – Младима је дрога веома доступна. Углавном су то таблете екстазија, марихуана, али све чешће и хероин. Таблете екстазија се најчешће праве у кућним лабораторијама, а марихуана се прска разним средствима, што су додатне опасности. Млади улазе у свет диловања дроге због престижа и новца, али и због чињенице да им је блага казнена политика веома наклоњена. Иако се полиција одлучно бори против дроге, неопходно је да се држава више бави омладином, едукацијом и превенцијом.
Новости.рс