Насиље за које је београдског градоначелника Синишу Малог оптужила бивша супруга Марија само је врх леденог брега афера у којима се нашао овај функционер. Иако је са највишег места прозван као одговоран за аферу рушења Савамале, Мали је још на функцији која је однедавно доведена у питање и због породичних и имовинских односа.
Мрежа за истраживање криминала и корупције КРИК открила је да је Марија рекла како је била уцењена да Агенцији за борбу против корупције да лажну изјаву у поступку који се води против њеног супруга. Она је 14. јула поднела кривичну пријаву против Малог због вербалног и физичког насиља које је наводно трпела, а он истог дана узвратио пријавом за лажно пријављивање и уцене, што је потврдило и Прво основно тужилаштво у Београду.
Како објављује КРИК, Марија тврди и да је градоначелник на њу вршио притисак да му помогне у поступку испитивања Агенције да ли је пријавио сву имовину и приходе, о чему је дала изјаву, рекавши да је пристала да слаже.
– Мали је, искористивши њен страх, обећао писмено обавезивање да неће испољавати физичко ни психичко насиље, али је условио да ће ту изјаву потписати само ако и она потпише лажну изјаву о приходима које је наводно остварила наследством иза покојног оца – пише у кривичној пријави коју поседује КРИК.
Напомињу и да је у пријави навела да је градоначелник вршио притисак да због његове политичке каријере не открива ни да су се развели у новембру прошле године.
Агенција је поступак провере покренула после писања КРИК-а да је Мали као директор оф-шор компанија купио 24 апартмана на бугарском приморју. Тада је тврдио да је његов потпис на уговорима фалсификован. Његова адвокатица у Бугарској је пословном регистру поднела захтев да Малог избрише са функције лица овлашћеног да заступа оф-шор компаније. Тај захтев је, наводи КРИК, због неисправних документа одбијен и Мали још управља апартманима.
Подсећају да је градоначелник по ступању на функцију 2013, Агенцији за борбу против корупције пријавио два четворособна и један петособан стан, две гараже, два аутомобила и уштеђевину.
Проблем није за медије
Марија Мали није желела да разговара са новинарима КРИК-а, већ је у СМС преписци навела да ништа није спорно око њеног наследства, већ начин на који су то Мали и његов адвокат приказали.
– Мој циљ је да институције предузму мере из своје надлежности и мислим да медији не могу да реше овакве случајеве – казала је она.
Имовину је 2015. смањио, па на сајту Агенције пише да има петособан стан, гаражу и уштеђевину.
Провером у катастру КРИК је сазнао да је четворособне станове у луксузном комплексу Оаза, пренео на малолетну децу, па је као власник стана уписана бивша супруга Марија.
Агенција за борбу против корупције није коментарисала овај случај, јер је поступак у току, а како кажу у КРИК-у, Мали је потпуно игнорисао њихове позиве и захтев за интервју.
– Никада нам није одговорио, већ је део одговора давао на конференцијама за новинаре – кажу у КРИК-у за “Вести”.
Што не може син, може тата
КРИК је јесени 2015. писао и да је фирма породице Мали добила десет хектара државног земљишта близу Вршца, јер им је партнер Срђан Гајић незаконито пренео земљу с приватизованог предузећа, а они то власништво пребацили на оф-шор фирму с Девичанских острва. Потом су писали да је Мали као службеник Агенције за приватизацију оцу открио информације које су му помогле да купи произвођача вагона Братство. Министарство привреде је 2004. тражило поништење продаје, али Агенција није поступила по налогу, а фирма под управом оца Малог је пропала.
Д. Декић – Вести
Ovo je glupo komentarisati.Da je neko drugi fizicki napao suprugu i bila podneta prijava odmhah se nasao kraj.Ovako.kriminalac ostaje kriminqlac podrzavan od istog piceustog kriminalca.TAKVA NAM JE DRZAVA OGRIZLA U KRIMINAL