Овај некадашњи привредни гигант, после приватизације, ушао у стечај а 30. јануара треба да се усвоји програм консолидације фирме
У априлу прошле године покренут је стечајни поступак у Акционарском друштву „Прокупац Београд”. Једина продавница у Прокупљу овог произвођача пића је затворена, а на излогу пише да је фирма у стечају и да се обавештења могу добити од стечајног управника Зорице Михајловић, на број телефона…
Кад смо је позвали и замолили да за „Политику” каже докле се дошло у стечајном поступку, она нам је љубазно одговорила да није овлашћена да даје информације за медије. Покушали смо да нађемо одговор у локалној самоуправи. Мирољуб Пауновић, председник општине Прокупље и Љубиша Благотић, члан Општинског већа, кажу да и њима није све познато, па су почели да испитују цео случај са „Прокупцем”. То је и разумљиво, јер је овај некадашњи привредни гигант настао у овом граду и запошљавао велики број радника. Онда су његови погони постајали самосталне фирме а „Прокупац” у Прокупљу почео је да тавори и да тоне.
Имена „Прокупац”, међутим, нико се није одрекао. Јер, некада је то била чувена кућа пића. Имала је своје погоне у Београду и Тивту, а стоваришта у многим европским земљама. Развила је производњу брендираних пића: ракије „манастирка” и „стомаклија”, вина „топличко црно” и „топличко розе”… Модернизована је и производња минералне воде „Милан Топлица”, одликована на сајмовима у Паризу и Лондону. Обновљени су и виногради дуж целе Топлице. Све је то, нажалост, само прошлост.
– Погон у Београду постао је главна фирма под именом „Прокупац Београд” а. д., која је настала у приватизацији и под своје преузела и фабрику у Прокупљу. Уписана је у регистар као акционарско друштво за дестилацију, пречишћавање и мешање пића и пољопривредну производњу. Таворила је, бар што се тиче дела у Прокупљу, све до пролећа прошле године када је отишла у стечај. У стечајну масу унета је и овдашња имовина: фабричке хале, машине, управна зграда, воћњаци… Па чак и „Савићевац” – каже Благотић.
То је зграда на брду Хисару изнад града, која је изграђена као задужбина др Алексе Савића, оснивача прве болнице у Прокупљу и министра здравља двадесетих година прошлога века. Она је дата под закуп „Прокупцу”, који је ту отворио кафану.
– Ангажовао сам правобраниоца да испита како је дошло до тога да се у стечајну масу упише чак и задужбина – каже председник Пауновић. Он додаје да они у општини немају сазнања шта власници „Прокупца” намеравају да учине са фабриком и у Прокупљу. – Ми настојимо, ипак, да ступимо у разговоре са њима, да изнађемо могућности за оживљавање рада ове некада познате фабрике – закључује председник општине и нада се да Прокупље неће остати и без „Прокупца”, као што је остало без многих фабрика.
Има ли та његова нада оправдање, ускоро ће се сазнати. Јер, како нам рекоше у овдашњој фабрици, 30. јануара треба да се усвоји програм консолидације фирме. А они су, кажу, обновили део производње познатих пића под фирмом „Милан Топлица”, која је, такође, у њиховом власништву.
Д. Борисављевић, Политика
Фото Д. Борисављевић
Ova fabrika ne proizvodi već duže vreme.