У италијанској регији Венето, током петодневног референдума, скоро 90 одсто гласача определило за отцепљење од Италије, а Ђанлука Бузато, лидер удружења „Плебисцит“ истиче да је економија један од главних разлога оваквог става.
Упркос чињеници да је протекли плебисцит имао консултативни карактер и да се, како упозовара италијанска власт, коси са важећим законодавством, активисти покрета за независност решени су да обнове Венецијанску (Млетачку) Републику.
Бузато истиче да је резултат референдума надмашио његова „најлуђа очекивања“.
Он апострофира тешку социјалну и економску кризу, чији је узрок – пореско оптерећење, које је прешло све могуће границе. „Овим гласањем становници Венета показали су незадовољство и жељу за оснивањем нове Венецијанске Републике“ – наводи Бузато.
Током демонстрација на Тргу Сињори у Тревизу, заједно са венецијанском заставом вијорила се и руска тробојка, а Бузато објашњава да, „у овом тренутку, многи људи у свету, који теже за слободом, настоје да остваре независност“.
„Венето има велике симпатије према Криму и другим народима који покушавају да стекну суверенитет. Мислим на Шкотску, Каталонију и Фландрију. У нашем случају, постоје најмање два важна међусобно повезана разлога. Први – жеља за отцепљењем је одувек постојала у нашем региону, од времена италијанске анексије Венета 1866. године, након наметнутог плебисцита. Жеља за отцепљењем од Италије има и културне и моралне претпоставке“, појашњава Бузато.
Овај референдум је имао саветодавни, а не политички значај, а организатори су се фокусирали на међународно право и право народа на самоопредељење.
„Већ смо предузели прве кораке ка независности. Био је сазван први орган Републике Венеције – „Савет 10“, који се састоји од десет кандидата, изабраних од стране народа на референдуму.
Добили смо подршку огромног броја људи. За нас је то сасвим довољно за даљи рад и за добијање признања Венета на политичком нивоу“, поручује Бузато за „Глас Русије“.
Срна