23.08.2012. –
Иран ће појачати супротстављање Западу и његовим савезницима на Блиском истоку у одговор на њихове покушаје да свргну сиријског председника Башара Асада. Ову директиву је, ако је веровати публикацији британског листа „Дејли телеграф“, издао ирански лидер ајатолах Али Хаменеи.
Публикација се позива на податке западних обавештајних служби. Од њих су наводно „процуриле“ информације о томе да је у стање повишене борбене приправности доведена бригада „Ал-Кудс“ – специјална служба Корпуса страже Исламске револуције. Овој елитној јединици Али Хаменеи је наредио да „појачају нападе против Запада и његових савезника“. У директиви се каже да Иран више не може да буде пасиван због нових претњи, између осталог, због распада савеза између Техерана, Дамаска и либанског покрета „Хезбола“. У овим условима се специјалне службе позивају да пошаљу САД, Израелу, Велику Британију, Турску, Саудовску Арабију и Катар сигнал о томе да више не могу некажњено да делују у Сирији. Има се у виду наоружана опозиција за свргавање режима Башара Асада.
Није искључено да је то још једна у низу „пропагандних патака“ пошто је процуривање оваквих тајних информација у Ирану, као и у Кини или у Северној Кореји искључено. А да се не говори о детаљима који се наводе. Значи, може се радити о „информационом рату“. Овај инструмент Запад је активно користио у Авганистану, Ираку и Либији, а сад – у Сирији.
Уједно, могуће је да је наредба за нагло појачавање отпора Западу у одговор на његове покушаје да збаци режим Башара Асада ипак дата. Шта Иран може да учини у овом правцу? Мишљење аналитичара Института за стратешке процене и анализу Сергеја Демиденка:
– Иран врло лако може да предузме неке диверзантске акције на територији Саудијске Арабије или Катара. Крајем јула у Саудијској Арабији је убијен принц Баднар бин Султан. То је кључна фигура у монархистичкој јерархији. Да ли Иран има директне везе с овим убиством, тешко је рећи. Али то да је овај политичар био велики противник Сирије и жесток противник Башара Асада је несумњиво. Убиства оваквих људи се не дешавају случајно. Вероватно ово убиство има везе с догађајима који се дешавају у Сирији. Иран може да активизира шиитске заједнице у земљама региона. Оне су прилично добро организоване. Исток Саудијске Арабије је регион најбогатији нафтом, то је Бахреин, где преко 70 процената становништва чине шиити. И то поред владајуће сунитске династије. Кувајт где такође преко 40 процената чине шиити. Ирак, који сад подржава Башара Асада. Притом он неће предузимати никакве громогласне акције.
Међутим, с последњом тврдњом Сергеја Демиденка не слаже се војни стручњак Анатолије Циганок:
– Сматрам да је могуће да иранска војска својим активностима може да подржи оне групације које се налазе на западу Сирије. Иран стално говори да ће чим почне напад на њега затворити Ормуски мореуз. А то је већ конфликт светских размера, пошто кроз Ормуски мореуз из земаља Персијског залива сваког дана прође око 20 процената светске нафте.
Занимљиво је да се публикација у британском листу „Дејли телеграф“ појавила уочи самита Покрета непридруживања. Он ће бити одржан у Техерану крајем августа. Иран ће покушати да искористи прилику да учврсти своје позиције у решавању сиријске кризе и да задобије подршку што је могуће већег броја земаља. А у Техеран ће допутовати шефови држава и влада преко 120 земаља. Зар није с овим повезана публикација у „Дејли телеграфу“ која представа ударац по Ирану – зашто не искористити тако репрезентативан форум и не уплашити га иранском претњом?