Осим жртава које су погинуле у директним нападима, рат оставља стравичне последице по здравље људи који живе у бомбардованим областима. Погледајте узнемирујући видео-снимак који је запањио свет.
Десет година након почетка рата у Ираку, доктори блиско-источних болница упозоравају на абнормалан број деце рођене са дефектима и канцером. Научници сумњају да је драстичан скок броја новорођенчади са здравственим проблемима повезан са бомбама са осиромашеним уранијумом и белим фосфором које су употребљаване у рату.
Репортерка Дар Џамеил, у разговору са Демокраси Нау! преноси запажања током свог боравка у Ираку:
“Док је 1995. године 40 људу у 100.000 боловало од рака, након 2005. тај број се попео на 1.600”, каже Дар.
Она је разговарала са докторком из области Фалуја, Самиром Алани:
“Рекла ми је да је постало уобичајено да се деца рађају са вишеструким системским обољењима, оштећеним имунитетом, тешким поремећајима срца и централног нервног система, као и деформитетима костију. Деца се често рађају са две главе, унутрашњим органима ван тела, или са једним оком – киклопи у стварном животу – стварно, стварно кошмарни дефекти новорођенчади”.
У области Фалуја проценат деце рођене са тешким поремећајима превазишао је бројке забележене после Хирошиме и Нагасакија.
Док је 1995. године на 100 деце 1.37 рођено са дефектом, та цифра је 2003. скочила на 23 детета од 100 која су рођена са тешким деформитетом.
Број деце са урођеном леукемијом и канцером такође је абнормално скочио.
Приликом бомбардовања 1999. на Србију је бачено око 15 тона осиромашеног уранијума. Какве последице ће то оставити по здравље становништва остаје да се види.
Ало