ПАТРИЈАРХ српски Иринеј неће се извинити Црној Гори због своје изјаве о положају у коме се тамо налазе српски народ и црква.
У седишту СПЦ незванично појашњавају да је поглавар СПЦ желео да нагласи дискриминацију Срба и Митрополије црногорско-приморске, коју званично спроводи црногорска држава.
Највише спорова изазвао је патријархов одговор новинару подгоричког „Дана“ на питање с којом би историјском епохом упоредио положај Срба у Црној Гори.
– Упоредио бих га са положајем Срба у Хрватској, у доба НДХ. Непријатељство у Црној Гори није као оно које је било код усташа, али мржња у народу постоји. Сигурно да то чине они који не желе добро ни Србији ни Црној Гори – рекао је Иринеј.
Црногорски премијер Душко Марковић оптужио је патријарха да је злоупотребио гостопримство у Црној Гори, а његов иступ довео у везу са црквеним противљењем приступању Црне Горе НАТО.
– То је отпор модерној и савременој Црној Гори – поручио је Марковић. – Ова изјава не тиче се само положаја Срба, већ и европског и евроатлантског пута Црне Горе.
Положај српског народа и СПЦ у Црној Гори тема је на коју већ годинама указују Срби из ове државе. На делу је, како се често чује, дискриминација и уклањање српског националног и културног идентитета ове земље.
Да је положај Срба у Црној Гори далеко од идеалног, нагласио је у уторак и председник Србије Александар Вучић.
– Ми желимо добре односе са Црном Гором и бољи положај српског народа. Да ли смо увек срећни – нисмо, и о томе говоримо. Претпостављам да нису ни они увек. Али ко год би рекао да је ситуација српског народа идеална, чини ми се да не би говорио истину. Надам се да ћемо ускоро имати прилике да разговарамо о томе са легитимним представницима српског народа у Црној Гори и да ћемо о нашим билатералним стварима разговарати са легитимним и легалним представнцима Црне Горе – рекао је Вучић.
Тежак положај Срба у најмлађој европској држави највидљивији је у коришћењу сопственог језика и писма, будући да је српски готово избачен из употребе и сведен на ниво мањинског. Имовина СПЦ, а посебно Митрополије црногорско-приморске, често је на мети власти. Дискриминација је очигледна и у државној управи. Од укупног броја запослених Срба је мање од седам одсто, иако је проценат српског становништва по попису из 2011. године већи од 30 посто.
Историчар Александар Раковић, из Института за новију историју Србије, истиче да патријарх Иринеј није нимало погрешио када је положај Цркве и народа упоредио са НДХ.
– У Црној Гори на делу је наставак „правашког“ процеса који је утемељио Анте Старчевић. За разлику од времена кнежевине и краљевине, данашња Црна Гора утемељена је на антисрпској идеји – тврди Раковић и подсећа да председник Мило Ђукановић данас говори о враћању Црне Горе „западном свету“, и то на готово исти начин као што је 1941. године чинио Секула Дрљевић.
– Не треба патријарх да се извињава председнику Црне Горе. Ђукановић треба њему да се извини због историјске издаје српског народа – оштар је Раковић.
Цетињски манастир повремено обезбеђује полиција
НАПАДИ НА СРПСКУ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ У ЦРНОЈ ГОРИ
9. јул 2018.- група Албанаца спречила литургију на остацима Храма Светог Јована Крститеља код Улциња
16. март 2018. – у Подгорици скуп потписника петиције за поништавање свих уписа СПЦ над манастирима и црквама
6. јануар 2018. – Мираш Дедеић затражио од државе да врати „отету црквену имовину“
23. децембар 2016. – у Подгорици покренута петиција за уклањање Цркве Свете Тројице са Румије
8. фебруар 2015. – почетак прогона свештеника Митрополије Велибора Џомића
Новембар 2011. – статусни прогон свештеника СПЦ
12. септембар 2011. – суђење митрополиту Амфилохију за „говор мржње“
20. јануара 2009. – полиција спречила литургију на Бајицама, употребила силу и претукла вернике
8. новембар 2008. – обијено и опљачкано 10 храмова СПЦ
Децембар 2000. – „освајање“ Влашке цркве на Цетињу.
31. октобар 1993. године у полицијској станици на Цетињу организована „Црногорска православна црква“
В. Кадић /Р. Драговић, Новости.рс