Политика

Дачић да стави печат на велеиздају владајућег режима

У Бриселу је у току кључна рунда преговора Београда и Пристине о полицији, правосуђу и припремама за изборе у српским општинама на Косову, на основу којих ће бити установљена Заједница српских општина, а настављају се и преговори о енергетици.

Коначну реч о примени Споразума о нормализацији односа Београд-Приштина сутра ће дати српски премијер Ивица Дачић и премијер самопрокламованог Косова Хашим Тачи, који ће, све говори, морати да одлуче о неким још увек отвореним питањима, посебно кад је реч о амнестији и енергетици.

Како су новинарима пренели дипломатски извори, са српске стране у данашњим преговорима у радним групама учествују министар правде Никола Селаковић, саветник председника Србије Марко Ђурић, координатор за примену Споразума о нормализацији односа Београд-Приштина Александар Вулин и Вељко Одаловић, генерални
секретар владе Србије.

Министарка за енергетику Зорана Михајловић око подне наставља преговоре с Приштином о испорукама и дистрибуцији електроенергије, око чега и даље постоје разлике, нарочито зато што приштинска страна засад одбија да прихвати да и једна српска компанија испоручује струју на Косову.

Преговори обухватају и амнестију коју власти у Приштини морају да прогласе за припаднике српских безбедносних и правосудних тела да би неометано могла да се установи Заједница српских општина. Власти у Приштини траже да амнестија обухвати не само српску већ све заједнице на Косову.

У досадашњим преговорима Београда и Приштине о додели Косову међународног позивног броја за фиксну телефонију и о томе да оператер из Србије добије дозволу за рад на Косову није постигнут договор, а две стране су писмено доставиле нове предлоге Европској комисији. Ако ставови у радним групама не буду усаглашени до вечерас, онда ће о свему коначне одлуке морати да донесу премијери Србије и Косова Дачић и Тачи, који ће се састати сутра поподне у Бриселу, и о томе разговарати и с високом представницом ЕУ Кетрин Ештон.

Приштинску делегацију у преговорима предводи потпредседница привремене владе Едита Тахири која се засад противи идеји да се српским оператерима за мобилну телефонију обезбеди рад на северу Косова, као и да се уведе посебан дистрибутер струје за Заједницу српских општина.

 

Бета

фото: ЕПА 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!