У Бриселу је у току кључна рунда преговора Београда и Пристине о полицији, правосуђу и припремама за изборе у српским општинама на Косову, на основу којих ће бити установљена Заједница српских општина, а настављају се и преговори о енергетици.
Коначну реч о примени Споразума о нормализацији односа Београд-Приштина сутра ће дати српски премијер Ивица Дачић и премијер самопрокламованог Косова Хашим Тачи, који ће, све говори, морати да одлуче о неким још увек отвореним питањима, посебно кад је реч о амнестији и енергетици.
Како су новинарима пренели дипломатски извори, са српске стране у данашњим преговорима у радним групама учествују министар правде Никола Селаковић, саветник председника Србије Марко Ђурић, координатор за примену Споразума о нормализацији односа Београд-Приштина Александар Вулин и Вељко Одаловић, генерални
секретар владе Србије.
Министарка за енергетику Зорана Михајловић око подне наставља преговоре с Приштином о испорукама и дистрибуцији електроенергије, око чега и даље постоје разлике, нарочито зато што приштинска страна засад одбија да прихвати да и једна српска компанија испоручује струју на Косову.
Преговори обухватају и амнестију коју власти у Приштини морају да прогласе за припаднике српских безбедносних и правосудних тела да би неометано могла да се установи Заједница српских општина. Власти у Приштини траже да амнестија обухвати не само српску већ све заједнице на Косову.
У досадашњим преговорима Београда и Приштине о додели Косову међународног позивног броја за фиксну телефонију и о томе да оператер из Србије добије дозволу за рад на Косову није постигнут договор, а две стране су писмено доставиле нове предлоге Европској комисији. Ако ставови у радним групама не буду усаглашени до вечерас, онда ће о свему коначне одлуке морати да донесу премијери Србије и Косова Дачић и Тачи, који ће се састати сутра поподне у Бриселу, и о томе разговарати и с високом представницом ЕУ Кетрин Ештон.
Приштинску делегацију у преговорима предводи потпредседница привремене владе Едита Тахири која се засад противи идеји да се српским оператерима за мобилну телефонију обезбеди рад на северу Косова, као и да се уведе посебан дистрибутер струје за Заједницу српских општина.
Бета
фото: ЕПА