Нема нових детаља у вези са даљим током преговора са Приштином, рекао премијер Ивица Дачић. Србија је чврсто опредељена да иде према ЕУ, навео Дачић. Надам се да ће “напори који следе ових дана” отворити врата Србији у даљем процесу приступања ЕУ, рекао потпредседник белгијске владе Дидије Рејндер.
Председник владе Србије Ивица Дачић рекао је да нема нових детаља у вези са даљим током преговора са Пристином и да данас није било контаката у вези даљих корака који би предузела ЕУ.
“Након мог повратка из Москве ми смо спремни да разговарамо о наставку дијалога. Кључна ствар јесте безбедност, полиција, правосуђе – етничка заступљеност, линија командовања, ко одређује кадрове у полицији, да на северу постоји стално одељење Апелационог суда као и мораторијум на будућу војску Косова,” рекао је Дачић.
Премијер је подсетио да је Влада Србије јуче донела закључак којим се тражи хитан наставак дијалога и додао да Србија не мисли да тражи ништа што је неспојиво са европским стандардима.
“Спремни смо за наставак дијалога и да уложимо максималан напор за налажење компромисног решења,” додао је премијер на прес конференцији после састанка са потпредседником белгијске владе Дидијеом Рејндерсом.
Премијер је још једном поновио да је Србија чврсто опредељена да иде према ЕУ.
Потпредседник белгијске владе рекао је да Белгија подржава Србију у даљем процесу евроинтеграција и изразио наду да ће “напори који следе ових дана” отворити врата Србији у даљем процесу приступања Европској унији.
Рејндерс се нада да ће уз помоћ високе представнице ЕУ Кетрин Ештон бити омогућено постизање споразума између Београда и Приштине, узимајући у обзир заштиту Срба на северу Косова.
Према његовим речима, регионална интеграција и отвореност ка регионалној интеграцији представља један од главних адута у наредном периоду, а сарадња Србије са суседима ће такође помоћи у процесу евроинтеграција.
Подсетио је да је већ исказао подршку Белгије Србији када се одлучивало о добијању статуса кандидата и додао да се нада да ће имати могућност да се заложи и за додељивање датума Србији за отпочињање преговора о приступању ЕУ.
Појачати билатералну сарадњу
Премијер Дачић и белгијски вицепремијер сложили су се да су билатерални односи две државе добри, али да сарадњу треба појачати.
Дачић је рекао да је Србија спремна да те односе и дијалог са Белгијом подигне на најивши ниво. Указао је да је Белгија у економском смислу значајан партнер Србије и подсетио на инвестиције компаније “Делез” у износу од 990 милиона евра.
“Констатовао сам да је то веома охрабрујуће за наставак сарадње. У Србији има око 70 компанија са белгијским капиталом, ове недеље у Београду ће боравити делегација белгијских привредника, а за пар месеци и српски привредници ће посетити Белгију”, рекао је Дачић.
Како је навео, спољнотрговинска размена Србије и Белгије тренутно износи 300 до 400 милиона евра, а мора да буде већа.
Рејндерс је нагласио жељу и вољу да се појача сарадња са Србијом и оценио да ће већа сарадња у области трговине допринети отварању перспективе и у свим другим областима.
Гост из Белгије је рекао да је предао Дачићу нацрт споразума о политичкој сарадњи две земље и да се нада његовом потписивању.
Белгијски вицепремијер је такође изразио очекивање да ће се Србијом бити потписани и споразуми на нивоу ЕУ када је реч о заштити страних инвестиција, као и наду да ће доћи до напретка када је реч о потписивању споразума о спречавању двоструког опорезивања.
Белгија има важне инвестиције у Србији, нагласио је он наводећи као пример компанију “Делез” и енергетске компаније. Према његовим речима, треба унапредити и именовање саветника у дипломатији за економска питања.
РТС