Први корак у решавању проблема на Косову, а који би за Брисел био позитиван сигнал конструктивности српских власти, јесте распуштање појединих општина којима је и иначе истекао мандат. Према сазнањима “Блица”, уместо општинског апарата, биће уведене привремене мере и именована општинска већа.
Од целокупног паралелног политичког апарата Србије на КиМ општина, свега пет је функционално, док остале немају легитимитет јер нису одржани избори и истекао им је мандат. Према сазнањима „Блица“, нове изборе Београд неће заказивати. Једине општине за које се може рећи да су и за Београд регуларне тренутно су само Лепосавић, Митровица, Пећ која је у Гораждевцу, Приштина која је у Грачаници и Ново Брдо.
Све остале општине ће у складу са Законом о локалној самоуправи практично бити распуштене, а у општинским већима ће уместо досадашњих око 30 одборника бити пет чланова.
То најосетљивије питање политичких преговора решаваће се корак по корак. И Београд и Приштина требало би да у моделу на коме инсистирају имају своја практична решења за сваки појединачни проблем. Извор “Блица” из дипломатских кругова наводи да тежак задатак очекује и премијера привремених косовских институција Хашима Тачија.
Од Приштине се очекује да северу да и административну и територијалну аутономију. Север Косова у најмању руку требало би да буде регулисан као регион и дефинисан у географском и правном смислу. Веза институција са севера и Приштине, иако ће постојати, биће лабава.
Од Београда се очекује и да конкретно спроведе договор о интегрисаном управљању прелазима. Следећи састанак требало би да буде 7. новембра.
Вести